Arundel

Arundel to małe, ale bardzo urokliwe miasto położone w południowej Anglii, w hrabstwie West Sussex. Mieszka tu niewiele ponad 3400 mieszkańców. W Arundel znajduje się średniowieczny zamek, który obok katedry stanowi główną atrakcję turystyczną. Rzeką Arun przecina to miasto na dwie części. Jest to druga pod względem szybkości nurtu rzeka w Angli. 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W ARUNDEL

 

Zamek Arundel

 

Zamek-Arundel

 

Zamek w Arundel pochodzi z XI wieku. Został wybudowany przez Rogera de Montgomery. Jest jednym z najdłużej zamieszkiwanych państwowych budynków w Anglii. W latach 1870-1890 zamek został prawie całkowicie zrekonstruowany. Wspaniała architektura w gotyckim stylu jest uważana za jedną z najlepszych prac wiktoriańskiej Anglii. Zamek zachwyca pod każdym względem. Aby dokładnie obejrzeć wszystkie dostępne do zwiedzania pomieszczenia potrzeba minimum kilku godzin. Cena wstępu waha się od 9 do 18 funtów. Z biletem Gold Plus można zobaczyć: sypialnie, główne pokoje zamku, wieżę warowną, kaplicę i ogrody. Bilet Gold nie obejmuje tylko pałacowych sypialni. Natomiast z biletem Silver nie wejdziemy do sypialni oraz głównych pokoi. Najtańsza opcja Bronze w cenie 9 funtów pozwala na zwiedzanie jedynie kapliczki i ogrodów. Wybierając się do zamku po raz pierwszy zdecydowanie warto zobaczyć wszystkie dostępne pomieszczenia. Przy dobrej pogodzie polecam zarezerwować sobie czas na długi relaks w pięknych zamkowych ogrodach.

 

Katedra w Arundel

Poza monumentalnym zamkiem to urocze miasteczko może się też pochwalić posiadającą bogatą historię katedrą rzymskokatolicką. Jest to obecnie główna świątynia diecezji Arundel i Brighton. Prace budowlane rozpoczęły się w 1968 roku i trwały przez 5 lat do roku 1973. Budowla zaprojektowana została przez wybitnego architekta Josepha Hansoma, który ma na swoim koncie około 200 niesamowitych projektów a efekty jego pracy do dziś możemy podziwiać w całej Wielkiej Brytanii.

 

Więcej zdjęć Arundel