Oxford

Oxford jest bardzo charakterystycznym miastem leżącym w południowej Anglii, nad rzeką Tamizą. To jedno z miejsc z najbardziej zróżnicowaną architekturą, znajdziemy tu zarówno budynki w stylu saksońskim, jak również gotyckim i barokowym. To często odwiedzane przez turystów miasto jest siedzibą Uniwersytetu Oxfordzkiego. Spacerując uliczkami tego miasta można poczuć się jak na planie historycznego bądź fantastycznego filmu. Panuje tu zupełnie inny klimat, który wzbudza poczucie przeniesienia w czasie i tajemniczości.

 

 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W OXFORDZIE

 

Bodleian Library i Radcliffe Camera

 Oxford-biblioteka

Miejsce, w którym można odkrywać historię Uniwersytetu Oxfordzkiego oraz podziwiać piękną i niesamowitą architekturę. Bodleian Library jest drugą, największą biblioteką na terenie Wielkiej Brytanii. Otwarta od poniedzialku do niedzieli przez cały rok. Widoczna na zdjęciu Radcliffe Camera to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Oksfordzie, wybudowany w latach 1737-1749. Obecnie mieści się w nim czytelnia oraz zbiór książek z zakresu języka angielskiego, historii i teologii.

 

Carfax Tower

 

Usytuowana w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic: Queen Street, Cornmarket, St Aldates i High Street wieża Carfax jest ostatnią pozostałą budowlą kościoła St Martin’s. Jej wysokość wynosi 23 m i jest to najwyższy punkt w centrum Oxfordu. Można wejść na samą górę pokonując 99 schodków, aby zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. Wstęp kosztuje około 3 funty.

 

 Botanic Garden

 Oksford-Ogrod-Botaniczny

W ogrodzie botanicznym Oxfordu, znajdziemy imponującą liczbę siedmiu tysięcy gatunków roślin. Ta niesamowita kolekcja skutecznie zachęca turystów do odwiedzania tego interesującego miejsca. Ogród podzielony jest na kilka części, w których panuje zupełnie inny klimat, dostosowany do znajdujących się tam okazów. Planując zwiedzanie Oksfordu warto odwiedzić Botanic Garden, ponieważ żyją tam gatunki roślin, których nie spotkamy razem w żadnym innym miejscu.

 

Hertford ‚Bridge of Sighs’

 Oxford-Most-Hertford

Kryty most znajdujący się na ulicy New College Lane jest nazywany rówież ‚Mostem Westchnień’, ang. ‚Bridge of Sighs’, ponieważ przypomina most wenecki, mający taką samą nazwę. Hertford został  zaprojektowany przez Thomasa Jacksona i ukończony w 1914 roku.

Museum of Oxford

 

Miejsce, w którym można odkrywać historię Oxfordu, zobaczyć oryginalne dzieła rąk ludzkich oraz bardzo ciekawe skarby kolegium. Muzeum znajduje się w centrum miasta, niedaleko wieży Carfax.

 

University Church of St Mary the Virgin

 

Uniwersytecki Kościół Św. Marii Dziewicy znajduje się w centrum miasta, przy ulicy High Street. W środku można zobaczyć przepiękne sklepienie oraz wspiąć się na trzynastowieczną wieżę, aby podziwiać niesamowitą panoramę Oksfordu.

 

Oxford Castle

 

Zamek zapewnia wgląd w ukryte historię Oksfordu. Jedna z nich opowiada o niezwykłej ucieczce, zdradzie oraz romansie. Zamek można zwiedzać z ucharakteryzowanym przewodnikiem, który pokazuje turystom więzienie w skrzydle D oraz podziemną kryptę, która istnieje od 900 lat. Znajduje się tu również wieża z czasów saksońskich, wybudowana w 1040 roku i obecnie przeznaczona do zwiedzania.

Sheldonian Theatre

 

Otwarty w 1668 roku teatr został zaprojektowany przez Christophera Wrena. Jest to miejsce historyczne o wspaniałej architekturze. Znajduje się tutaj około tysiąc miejsc siedzących. Bilety na różne wydarzenia w teatrze Sheldonian można kupić w Oxford Playhause.

 Pełna galeria zdjęć Oksfordu

Kolegia należące do Uniwersytetu w Oxfordzie

 

All Souls College – założony w 1438 roku do modlitw za dusze mężczyzn poległych w wojnie przeciwko Francji. Obecnie jest placówką dla pracowników naukowych, przebywających na stypendium badawczym.

Balliol College – założony w 1263 roku. Posiada ogromną kolekcję średniowiecznych manuskryptów. Jednym z jego absolwentów był angielski teolog i profesor teologii Uniwersytetu w Oxfordzie John Wycliffe. Zainspirował on pierwsze tłumaczenie Biblii z języka łacińskiego na język angielski.

Blackfriars College – ufundowany w 1221 roku. Blackfriars jest centrum badania rzymskokatolickiej teologii.

Brasenose College – został założoy w 1509 roku. Znajdziemy tutaj jeden z najładniejszych na świecie placów. Brasenose jest przyjazną i nieformalną społecznością z głęboką tradycją akademickiej perfekcji. Kolegium jest dumne z nauczania na bardzo wysokim poziomie oraz z szerokiego zakresu kulturalnego i sportowej aktywności studentów.

Campion Hall – stoi na przeciwko Christ Church. Był ufundoany jako komponent uniwersytetu i religijnej wspólnoty społeczeństwa jezuitów w 1896 roku. Jest jedną z sześciu stałych i prywatnych sal uniwersytetu. Główna część sali jest jedynym budynkiem w Oxfordzie zaprojektowanym przez Edwina Lutyensa.

Christ Church – jest największym kolegium w Oxfordzie, mającym własną katedrę. Christ Church był głównym planem filmu Harry Potter oraz domem Alicji z filmu Alicja w krainie czarów.

Corpus Christi – jest jednym z najmniejszych kolegiów dla studentów na studiach licencjackich, ale nie najmniej ważnym. Jest domem corocznego wyścigu żółwi.

Exeter College – założony w 1314 roku przez biskupa Exeter. Kaplica z przodu dziedzińca jest otwarta dla odwiedzających. Znanymi członkami byli Phillip Pullman i Imogen Stubbs.

Green Templeton College – osiemnastowieczny budynek, który jest najważniejszym naukowym budynkiem w Oxfordzie.

Harris Manchester – najmniejsze kolegium uniwersytetu z okazałą kapliczką i pięknym dzedzińcem. Jest to jedyne kolegium wyłącznie dla studentów powyżej 21 lat.

Hertford College – zbudowany około 1282 roku. Było to jedno z pierwszych kolegiów Oxfordu, które przyjmowało w poczet studentów również kobiety.

Jesus college – założony w 1571 roku. Jest jedynym kolegium elżbietańskim oraz ma bardzo duże powiązanie z Walią.

Keble College – jedno z największych kolegiów, założony w 1870 roku.

Kellogg College – założony w 1990 roku.

Lady Margaret Hall – usytuowane w spokojnym miejscu, na 10 arach kolegium jako pierwsze przyjęło kobiety do uniwersytetu.

Linacre College – kolegium zostało założone w 1962 roku. Jest usytuowane w zasięgu centrum miasta. Nazwa kolegium powstała od nazwiska Thomasa Linacre, który był humanistą oraz studentem filologii klasycznej.

Lincoln College – założony w 1427 roku. Kościół Lincolm jest jednym z najstarszych kolegiów w Oxfordzie z niezwykłą atmosferą epoki średniowiecza.

Magdalen College – popularny park jeleni, kapliczka i piękna wieża najlepiej określają to miejsce.

Mansfield College – budynki kolegium Mansfield zostały zaprojektowane przez ważnego wiktoriańskiego architekta Basila Champneysa. Mansfield jest jednym z najmłodszych i najmniejszych kolegiów.

Merton College – powstała w tym miejscu kaplica jest najstarszą w Oxfordzie i posiada znakomite szklane okna z XIII wieku. Absolwentami kolegium są T.S Eliot oraz J.R.R Tolkien.

New College – zalożony w 1379 przez Williama, biskupa Winchester. New College stoi na 3.5 arach w bardzo atrakcyjnym miejscu. Jest to jedno z najwiekszych oraz najładniejszych kolegiów w Oxfordzie.

Nuffield College – założony w 1937 roku i obecnie uczęszcza tu około 75 studentów.

Oriel College – założony w 1326 roku przez króla Edwarda II. Piąte najstarsze kolegium w Oxfordzie, które posiada bardzo ciekawą historię wioślarstwa. Uczył się tu Walter Raleigh.

Pemberoke College – założony w 1624 roku, zawierający nowoczesne pomieszczenia.

Queen’s College – założony w 1341 roku. Uczyli się tu Tim Berners-Lee oraz Rowan Atkinson.

Regent’s Park College – założony w 1752 roku. Został przeniesiony do Oxfordu w 1927 roku.

St Anne’s College – w 1879 roku Anna zaczęła nauczać kobiety, które nie miały możliwości opłacenia nauki na uniwersytecie. Jedno z najmłodszych kolegiów w Oxfordzie, nowoczesne i nieformalne.

St Antony’s College – założony w 1950 roku. Specjalizuje studentów w temacie nowoczesnej międzynarodowej historii, filozofii oraz polityki. Uczęszczają tu studenci z 77 różnych krajów.

St Catherine’s College – zaprojektowany przez duńskiego architekta Arne Jacobsena w latach 1960. Jedno z największych kolegiów w Oxfordzie.

St Cross College – założony w 1965 roku.

St Benet’s Hall – założony w 1897 roku dla zakonników opactwa Ampleforth.

St Edmund Hall – mały, ale bardzo ładny budynek, którego historia sięga XIII wiku. Kolegium znane również ze swoich osiągnięć sportowych.

St Hilda’s College – kolegium zostało usytuowane na czterech arach.

St Hugh’s College – ufundowany w 1886 roku przez Elizabeth Wordsworth. Kolegium zachęcało kobiety do poprawiania swoich kwalifikacji poprzez podjęcie edukacji na uniwersytecie. Jedno z kilku kolegiów, gdzie studenci mają pozwolenie by spacerować po trawie.

St John’s College – ufundowany przez rzymskokatolickiego kupca. Jest to jedno z największych i najładniejszych kolegiów w Oxfordzie.

St Peter’s College – założony w 1929 roku. Należą do niego Rose Hall i New Inn Hall, sale pochodzące z XIII wieku.

St Stephen’s College – założony w 1876 roku. Budynek przeniesiony w 1980 roku.

Somerville College – założony w 1879 roku. Było to jedno z kolegiów, do którego uczęszczały tylko kobiety. Dziś otwarte także dla mężczyzn. Znanymi absolwentami byli Margaret Thatcher oraz Esther Rantzen.

Trinity College – ufundowany  w 1555 roku. Posiada bardzo ładną kaplicę, stołówkę, dziedzińce oraz piękne ogrody. Przeznaczony jest także do publicznych odwiedzin.

University College – ufundowane przez Williama Durhama w 1249 roku kolegium usytuowane jest w centrum miasta. Jest to jedno z najstarszych kolegiów w Oxfordzie.

Wadham College – ufundowany w 1610 roku przez Dorothy Wadham. Jedno z największych kolegiów uniwersytetu. W 2010 roku świętował swoje 400 urodziny.

Wolfson College – jedno z największych kolegiów Uniwersytetu w Oxfordzie.

Worcester Colege – piękne budynki w kombinacji starej i nwoczesnej architektury.

Wycliffe Hall College – jest to kolegium teologiczne. Uczęszczają tu zarówno mężczyźni jak i kobiety.