Innsbruck

Innsbruck jest jednym z najpiękniej położonych miast na świecie. Słyszał o nim na pewno każdy, kto kocha góry lub chociaż trochę interesuje się sportem. To przepiękne, liczące około 120 tysięcy mieszkańców miasto z każdej strony otoczone jest monumentalnymi pasmami górskimi, z których podziwiać możemy zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Stolica kraju związkowego Tyrol jest jednym z trzech miast, w którym dwukrotnie odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Po udanych Igrzyskach w 1964 roku na kolejną taką okazję czekano tam tylko 12 lat, gdyż już w 1976 roku miasto otrzymało zaszczyt organizacji IO po raz drugi. Zanim jednak mieszkańcy byli świadkami tych wielkich wydarzeń o Innsbrucku już było głośno za sprawą konkursu Turnieju Czterech Skoczni, który odbywa się na skoczni Bergisel nieprzerwanie od 1953 roku. Nie tylko sportami zimowymi żyło to urokliwe miasto. W 2008 roku było też jednym z organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbywały się w Austrii i Szwajcarii. Właśnie w tym roku po raz pierwszy zadebiutowała w tym turnieju Reprezentacja Polski.

Do Insbrucka każdego roku przyjeżdżają tysiące turystów zafascynowanych nie tylko wspaniałą historią tego miejsca, ale głównie możliwościami spędzania wolnego czasu, których mamy tam pod dostatkiem. Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji ogromną ilość tras zjazdowych zlokalizowanych w najlepszych tyrolskich ośrodkach narciarskich. Wielbiciele wspinaczki górskiej i osoby, które chcą po prostu podziwiać wspaniałe krajobrazy podczas górskich spacerów także nie będą żałować wybierając to miejsce. W okolicy miasta znajduje się wiele wyciągów i kolejek, którymi bardzo szybko dostaniemy się w najwyższe partie Alp. W samym centrum miasta zlokalizowana jest pierwsza stacja kolejki Nordkette, którą dojechać możemy na wysokość 2256m n.p.m. i przenieść się tym samym do całkiem innego świata. W świecie tym człowiek czuje się naprawdę malutki, bardziej docenia piękno natury i rozumie prawdziwy sens życia.

Jeśli nie interesują Cię spacery po górach, ale za to kochasz historię lub chcesz po prostu dobrze się bawić, także się nie zawiedziesz. W ciągu dnia na turystów czekają liczne muzea, zamki oraz urokliwe uliczki Starego Miasta zachwycające budynkami o pięknej architekturze. Wieczorami i nocą miasto tętni życiem. Wybór barów, restauracji i klubów jest naprawdę duży. Poza turystami spotkamy w nich także studentów kształcących się na najlepszych austriackich uniwersytetach.

Przyjeżdżając tutaj warto zarezerwować sobie przynajmniej tydzień, aby zobaczyć choćby część najpiękniejszych miejsc otaczających to miasto. W moim odczuciu Innsbruck w pełni zasługuje na miano stolicy Alp i w każdym pozostawi same fantastyczne wspomnienia.

 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W INNSBRUCKU

 

Skocznia narciarska – Bergisel

                   Innsbruck-skocznia-Bergisel

Skocznia narciarska Bergisel istnieje od 1927 roku i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Insbrucka. W 1953 roku po raz pierwszy odbył się tutaj jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Konkurs ten odbywa się do dziś przyciągając liczną rzeszę fanów z całego świata, w tym bardzo wielu z Polski.
Każdego roku tysiące turystów wjeżdża na skocznię, aby podziwiać miasto z perspektywy skoczka, który przygotowuje się do skoku. Można poczuć wtedy dreszczyk emocji i wyobrazić sobie jakiej odwagi potrzeba, aby zdecydować się na uprawianie tego ekscytującego sportu.
Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej wynosi około 9 euro. Dzieci od 6 do 14 roku życia płacą połowę, natomiast posiadacze karty Innsbruck nie ponoszą dodatkowej opłaty. Na szczycie znajduje się restauracja oraz balkon, z którego przy sprzyjającej pogodzie można wykonać zdjęcia z interesującej perspektywy.
Skocznia narciarska zupełnie inaczej prezentuje się wieczorami. W ciągu kilku minut widzimy różne kolory oświetlenia. Będąc w Innsbrucku nie można ominąć tego miejsca

 

Zamek Schloss Ambras Innsbruck

 

Innsbruck-Ambras-sala-balowa

Zamek Ambras znajduje się we wschodniej części miasta. Otwarty do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli od godziny 10 rano do 17 po południu. Cena biletu wyha się od 7 do 10 euro. Osoby posiadające kartę Innsbruck wchodzą w cenie karty. Zamek Ambras jest bardzo ciekawym miejscem, w którym możemy zobaczyć interesujące wystawy oraz przenieść się na chwilę w inne czasy. Każda sala jest niesamowita. W kilka godzin bez trudu obejrzymy wszystkie dostępne do zwiedzania pomieszczenia i poznamy trochę lepiej historię tego pięknego miasta.

 

Alpenzoo

 Innsbruck-Alpen-zoo-kozica

Alpenzoo w Innsbrucku jest najwyżej położonym zoo w Europie. Mieszka tam ponad 2000 zwierząt i miejsce to jest dla nich jak najbardziej odpowiednie. To znaczy, że naturalnym środowiskiem wszystkich żyjących tam zwierząt są Alpy. Alpenzoo istnieje od 1962 roku i cieszy się badzo dużą popularnością wśród turystów. Jest odwiedzane przez cały rok zarówno w słoneczne jak i deszczowe dni. Cena biletu wynosi około 9 euro od osoby. Dzieci od 6 do 14 lat mają duże zniżki. Osoby posiadające kartę Innsbruck nie płacą za bilet. Do zoo dojedziemy z centrum miasta w kilkanaście minut. Przystanek z którego odjeżdżają autobusy usytuowany jest przy rzece Inn, zaraz obok starego miasta. Jeśli jednak istnieją jakieś wątpliwości zawsze można skorzystać z informacji turystycznej, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od Golden Roof, przy ulicy Burggraben.

 

Hofburg Innsbruck

 

Pałac Hofburg znajduje się w centrum starego miasta. Znajdziemy tutaj 25 pokoi z XVIII i XIX wieku. Na ich czele stoi ogromna sala balowa, najsłynniejsza ceremonialna sala w całym alpejskim regionie. Cena biletu kosztuje około 8 euro od osoby. W okresie letnim pałac można zwiedzać codziennie do godziny 17, w niektórych dniach do godziny 19. Hofburg uważany jest za jeden z najważniejszych miejsc do zobaczenia w Innsbrucku. Dzieki temu, że usytuowany jest w centrum miasta praktycznie każdy turysta odwiedza to miejsce.

 

Museum Goldenes Dachl

 

Innsbruck-Zloty-Dach

Nieduże muzeum znajdujące się w centrum starego miasta. Jest to najbardziej charakterystyczne miejsce w Innsbrucku. Zloty daszek, który pojawia się na wielu widokówkach, ulotkach oraz na karcie Innsbruck jest jednym z najpopularniejszych miejsc, które od razu kojarzy się z tym miastem. Każdego dnia w okolicy Goldenes Dachl przewijają się tysiące ludzi.

Glockenmuseum

 Innsbruck-fabryka-dzwonow

Od 1599 roku w Innsbrucku rodzina Grassmayr zaczęła produkować dzwony, które sprzedają się na całym świecie. Muzeum jest niewielkie, ale panuje tam niesamowity klimat. Wszystkie dostępne do zwiedzania pomieszczenia są niezwykłe. Można w nich sprawdzić jak działają różnej wielkości dzwony oraz zobaczyć jak są produkowane. Glockenmuseum to jedno z tych miejsc, które powinno się zobaczyć zwiedzając Innsbruck. Cena biletu wynosi około 7 euro od osony dorosłej i około 4.5 euro od dziecka. Osoby posiadające kartę Innsbruck nie płacą za bilet.

City Tower

 

Innsbruck-wieza

Stadtturm to wieża w centrum Innsbrucka, z której rozlega się widok na panoramę miasta i gór z każdej możliwej strony. Została wybudowana w XV wieku i zachowała swój urok aż po dziś dzień. Cena biletu wynosi około 3 euro. Tak jak z wieloma innymi atrakcjami turystycznymi osoby posiadające kartę Innsbruck nie płacą dodatkowo za bilet. Na wieżę można wejść każdego dnia będąc akurat w centrum starego miasta. Jest to miejsce warte swojej ceny, szczególnie gdy towarzyszy nam dobra pogoda. Na szczycie wieży znajduje się punkt, w którym posiadając kartę Innsbruck można wykonać bezpłatne zdjęcie ze złotym daszkiem w tle. Zdjęcie można odebrać między innymi w biurze informacji turystycznej w centrum miasta.

 

Swarovski Kristallwelten

 Wattens-muzeum-Swarovski

Muzeum Swarovskiego znajduje się w Wattens, miejscowości oddalonej o kilkanaście kilometrów od Innsbrucka. Można tam dojechać specjalnym autobusem, na przykład z dworca zlokalizowanego w centrum miasta. Autobusy kursują cztery razy dziennie w obie strony. Bilet wstępu kosztuje około 19 euro wraz z dojazdem. Posiadając kartę Innsbruck nie ponosimy dodatkowych kosztów. Miejsce to jest popularne i często odwiedzane przez turystów z całego świata. Charakterystyczne wejście do muzeum przykuwa uwagę wszystkich oczu. Fontanna wygląda przepięknie, jest niezwykle oryginalna i efektowna. Muzeum znajduje się na terenie parku olbrzyma, a tu czekają na nas także inne atrakcje: labirynt, plac zabaw i wieża widokowa. Zwiedzając pomieszczenia wewnątrz muzeum będziemy mogli podziwiać zachwycające kształty i kolory najpiękniejszych kryształów Swarovskiego. Jedną z najciekawszych sal jest kryształowa katedra, która pozwala poczuć się jakby wewnątrz olbrzymiego kryształu. W środku umieszczono 595 luster, od których odbija się światło tworzące piękne refleksy.

 

Muttereralm Bergbahn

 

Innsbruck-schronisko-Muttereralm

Warto poświęcić cały dzień na pieszą wędrówkę wśród pięknych krajobrazów. Wyprawę można zacząć z samego rana z miejscowości Mutters. Stamtąd kolejką wagonikową dostaniemy się na szczyt Mutterer Alm na wysokość 1608 m. Cena biletu w obie strony wynosi około 10 euro. Posiadając kartę Innsbruck nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Z Mutterer Alm rospoczyna się kilkugodzinna wędrówka na jeden z najwyższych szczytów w okolicy Innsbrucka – Nockspitze (2403 m n.p.m.). Do wyboru mamy dwa szlaki czerwony lub czarny. Turyści z dziećmi oraz osoby z mniejszym doświadczeniem wybierają najczęściej łatwiejszy czerwony szlak. Podczas jego pokonywania można skupić się na podziwianiu wspaniałych krajobrazów, nie martwiąc się o trudności na trasie. Czarny, dużo trudniejszy szlak, wybierają zazwyczaj turyści posiadający większe doświadczenie w górskich wędrówkach. Decydując się na niego powinniśmy zaopatrzyć się w obuwie o bardzo dobrej przyczepności, ponieważ w niektórych wąskich miejscach podłoże jest sypkie i niebezpieczne. Na każdym ze szlaków towarzyszyły nam będą przepiękne, alpejskie krajobrazy. Innsbruck często przykryty jest białym dywanem, który tworzą wiszące nad doliną chmury. Widok jest oszałamiający.

Jeśli nie chcemy korzystać z kolejki wagonikowej możemy zdecydować się na pieszą wędrówkę leśnym szlakiem z Mutters na Mutterer Alm. Prawdopodobnie zabraknie nam wtedy czasu, aby zdobyć Nockspitze tego samego dnia. Możemy jednak zatrzymać się w schronisku i wyruszyć nazajutrz.

 

 Patscher Kofel

 

Austria-Innsbruck-Alpy

Jeden z najbardziej popularnych szczytów w okolicy Innsbrucka. Z miejscowości Igls kolejka wagonikowa zabiera chętnych do Bergstation, na wysokości 1952 m n.p.m. Cena biletu do Bergstation i z powrotem wynosi około 20 euro od osoby dorosłej i około 10 euro od dziecka. Osoby posiadające kartę Innsbruck nie płacą za bilet.  Dostępny jest również inny bilet w bardzo podobnej cenie, który upoważnia do wjazdu kolejką wagonikową do Bergstation i po przejściu szlakiem Zirbenweg zjazdu kolejką krzesełkową z Tulfeinalm, na wysokości 2035 m n.p.m., do miejscowości Tulfes. Powrót autobusem z Tulfes do Igls także jest wliczony w cenę biletu.
Wyruszając z Bergstation mamy do wyboru dwie drogi. Niektórzy turyści skręcają w lewo na szlak Zirbenweg i podążają nim aż do Tulfeinalm. Inni kierują się najpierw w prawą stronę na szczyt Patscherkofel, wchodząc na wysokość 2250 m n.p.m. Zajmuje to około jednej godziny, jeśli idziemy wolnym krokiem. Stamtąd szlak schodzi do Boscheben, gdzie znajduje się małe schronisko i restauracja. W tym miejscu obydwie drogi się łączą. Dalszy etap wędrówki będzie przebiegał jednym szlakiem Zirbenweg. Po drodze mijamy oznakowania kierujące również na inne pobliskie szczyty. Jeden ze szlaków prowadzi na szczyt Glungezer – 2677 m n.p.m. Jeśli podejmiemy wyzwanie nasza wędrówka wydłuży się o około dwie godziny, ale będzie o wiele bardziej satysfakcjonująca. Ze szczytu Glungezer do Tulfeinalm schodzi się wolnym krokiem około półtorej godziny.
Chcąc tego samego dnia zaliczyć szczyty Patscherkofel oraz Glungezer proponuję skorzystać z pierwszej kolejki wagonikowej z Igls, która wyrusza około godziny dziewiątej. Bez większego problemu zdążymy dotrzeć wtedy do Tulfeinalm przed zamknięciem kolejki krzesełkowej.

 

Nordkette

 Innsbruck-Alpy-Austria

Na szczyt Nordkette można wjechać każdego dnia w około pół godziny. Pierwszy etap, którym jest przejazd kolejką szynową, trwa zaledwie kilka minut i zaczyna się w centrum miasta ze stacji Congress. Ostatnim przystankiem jest Hungerburg, na wysokości 860 m n.p.m. Tutaj przesiądziemy się do kolejki wagonikowej, którą dojedziemy na wysokość 1905 m n.p.m. do schroniska Seegrube. Już w tym miejscu wiele osób rozpoczyna wędrówkę po jednym z okolicznych szlaków. Trzeci etap to także kolejka wagonikowa, którą w bardzo krótkim czasie pokonamy ponad 300 metrów wysokości i znajdziemy się w Hafelekar (2256 m n.p.m.). Jest to zdecydowanie najbardziej stroma część trasy. Po opuszczeniu wagonika w kilkanaście minut wejdziemy na szczyt Nordkette. W Hafelekar rozpocząć możemy wędrówkę szlakiem Goethego, który jest częścią jednego z najsłynniejszych szlaków w Alpach. Adlerweg wyrysowany na mapie ma kształt orła w locie i obejmuje swym zasięgiem cały Tyrol. Orli Szlak posiada odcinki o zróżnicowanym stopniu trudności, od prostych ścieżek dla amatorów po trasy z elementami wspinaczki. Warto przejść tym szlakiem choćby kilka kilometrów, naszą nagrodą będą cudowne alpejskie krajobrazy, które na długo pozostaną w pamięci.

 

Pełna galeria zdjęć

 

 

POGODA W INNSBRUCKU

 

Temperatura powietrza latem wynosi ponad 20 stopni Celsjusza, zimą spada do kilku stopni poniżej zera. Szczyty gór zazwyczaj pokryte są śniegiem od listopada do kwietnia. Pogoda w Innsbrucku często zmienia się niespodziewanie. Dzieje się tak, ponieważ miasto usytuowane jest w dolinie, w sercu wysokich gór. Osoby lubiące spacery i wspinaczki górskie, w okresie letnim powinny być odpowiednio przygotowane. Na wypadek zimnych poranków, gorących godzin popołudniowych i nagłych opadów deszczu, warto jest zabrać ze sobą ciepły sweter, dużą butelkę wody oraz płaszcz przeciwdeszczowy.[/one_third]

 

Temperatura powietrza w Austrii, w dzień/w nocy[°C]:
sty
1/-4
lut
5/-2
mar
9/1
kwi
14/4
maj
20/9
cze
22/11
lip
24/13
sie
24/13
wrz
18/9
paź
13/6
lis
6/0
gru
1/-3

 

INNSBRUCK CARD

 

Karta Innsbruck jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, pomagającym oszczędzić część naszych pieniędzy. Można ją zakupić w punktach informacji turystycznej, gdzie wydawane są razem z ulotką opisującą wszystkie bezpłatne atrakcje, które znajdują się w ofercie. Czasami karta sprzedawana jest również w hotelach, dlatego warto zapytać się o nią w momencie zameldowania. Do wyboru mamy trzy opcje: karta 24 godzinna kosztuje 33 euro, 48 godzinna 41 euro natomiast 72 godzinna 47 euro (podane ceny obowiązują od 1 maja 2014). Oczywiście najbardziej opłacalna jest karta na trzy dni. Cena poniżej 16 euro dziennie jest bardzo atrakcyjna biorąc pod uwagę możliwości zwiedzania jakie nam daje. Każda karta upoważnia do bezpłatnych wejść do większości najciekawszych miejsc w Innsbrucku oraz jego okolicach i bezpłatnych przejazdów komunikacją autobusową i tramwajową. Bez dodatkowej opłaty możemy korzystać również ze specjalnych autobusów turystycznych, które dowiozą nas do wszystkich najważniejszych miejsc znajdujących się na karcie. Ponadto w cenę wliczone są również przejazdy kolejkami na niektóre z okolicznych szczytów. Turyści często nie wiedzą, że w danym terminie ważności karty można wielokrotnie korzystać z każdej atrakcji wymienionej w ulotce. Jeśli mamy ochotą możemy kilkukrotnie wjechać kolejką na ten sam szczyt. Myślę, że każdy odwiedzający to piękne miasto powinien zaopatrzyć się w Innsbruck Card. 

 

innsbruck card

 

 

ATRAKCJE Z INNSBRUCK CARD  (Cena bez karty / Cena z kartą)

 

Golden Roof Museum € 4 € 0
City Tower € 3,50 € 0
City Archives / City Museum Innsbruck € 3 € 0
Imperial Palace € 9 € 0
Museum of Tyrolean Folk Art € 10 (combo) € 0
Court Church € 5 (single) € 0
Ferdinandeum Tyrolean State Museum € 10 (combo) € 0
Arsenal Museum € 10 (combo) € 0
Tirol Panorama and Imperial Infantry Museum € 10 (combo) € 0
Alpine Zoo € 9 € 0
Alpine Club Museum € 4 € 0
Swarovski Crystal Worlds (& shuttle) € 11 ( 19,50) € 0
Galerie im Taxispalais € 4 € 0
Galerie im Taxispalais € 4 € 0
Audioversum € 7 € 0
Burg Hasegg / Hall Mint Museum € 6 € 0
Per Pedes City Walks € 10 € 0

 

Kolejki linowe i wyciągi

Innsbrucker Nordkettenbahnen cable cars € 29,50 € 0
Patscherkofel cable car € 20 € 0
Mutterer Alm cable car € 13 € 0
Axamer Lizum cable car € 14 € 0
Glungezerbahn € 16 € 0
Oberperfuss Rangger Köpfl lift € 11 € 0
Drei-Seen-Bahn in Kühtai € 13 € 0

 

Transport publiczny

The Sightseer & 24 hour ticket for IVB transport routes € 10,90 € 0

 

Zniżki z Innsbruck Card

Tratzberg Castle -10%
Schubert city tours -10%
Pedicab -20%
Tyrolean evening with the Gundolf family -€ 9
Bobsleigh rides -€ 3
Bike rental -5%
Natterer See Lake Holiday Centre -20%
Mountain carting -€ 9

 

Punkty foto

Only available with the Innsbruck Card € 0