LANZAROTE

Lanzarote należy do jednej z Wysp Kanaryjskich, położonych na Oceanie Atlantyckim i znajduje się zaledwie 125 km od wybrzeży Maroka. Wyspa ta różni się od innych ukształtowaniem powierzchni. Na tym niewielkim obszarze znajduje się ponad trzysta wulkanów. Ostatni wybuch miał miejsce w 1824 roku i przyczynił się do zmiany stylu życia mieszkańców. Wyrzucona przez wulkan lawa i pył wulkaniczny pokryły znaczną część wyspy, blokując dostęp do żyznej ziemi. Nie stanowiło to jednak na tyle dużego problemu a okazało się nawet zaletą przy uprawie winorośli. Gruba warstwa pyłu wulkanicznego sprawia, że rośliny nie potrzebują dodatkowego nawadniania. Lanzarote jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można zobaczyć te niesamowite uprawy, tworzące bardzo oryginalny krajobraz.

Ta niewielka wyspa ma o wiele więcej do zaoferowania. Jest to mniejsce, gdzie na własne oczy możemy zobaczyć siłę natury oraz niesamowite kształty zastygłej lawy. Lanzarote cieszy się popularnością nie tylko wśród turystów ceniących sobie wypoczynek na plaży. Osoby preferujące aktywne spędzanie czasu również się nie zawiodą. Na całej wyspie nie brakuje interesujących szlaków otoczonych wspaniałymi krajobrazami.

Lanzarote jest warta odwiedzenia niezależnie od pory roku. Wyjątkowo łagodny klimat sprawia, że znaczna część turystów decyduje się spędzić urlop na tej pieknej wyspie również w okresie zimowym. To idealny czas dla tych, którzy nie lubią upałów i wolą aktywnie spędzać czas. Będąc na Lanzarote chwilami możemy się poczuć jak na księżycu, ponieważ ukształtowanie powierzchni bardzo go przypomina. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc, należących do Europy.

 

 NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA LANZAROTE

 

Park Narodowy Timanfaya

 Park-Timanfaya-Lanzarote

W Parku Narodowym Timanfaya w latach 1730-1736 podczas erupcji ponad trzystu wulkanów powstawały Montanas del Fuego(Góry Ognia). Miejsce to współcześnie stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Lanzarote i zawdzięcza to przede wszystkim unikalnym krajobrazom. 

Pokryty lawą ląd ukształtowaniem powierzchni i kolorystyką przypomina nasz księżyc. W Parku Timanfaya panuje niezwykła cisza, brak tam zwierząt i bujnej roślinności. Na szczycie jednego z wulkanów znajduje się punkt widokowy wraz z restauracją El Diablo, która serwuje grillowane posiłki na naturalnym, wydobywającym się z środka ziemi cieple. To właśnie zaraz przy szczycie znajduje się parking dla wszystkich odwiedzających. Bilet wstępu kosztuje około 8 euro, wliczając w to wycieczkę autokarową po parku. Poza tym mamy jeszcze możliwość zobaczenia pokazów potwierdzających autentyczność gorącej ziemi, która już na głębokości 10 cm osiąga około 600 stopni Celsjusza. Wlewana do niewielkich otworów woda, po kilku sekundach wybucha na kształt pary wodnej i wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów. Zaraz obok znajduje się niewielki dół, w którym możemy zobaczyć jak suche gałęzie zapalają się w kilkakaście sekund. Ziemia, na której stoimi serwuje nam darmowe rozgrzewanie stóp, gdyż nawet w butach możemy poczuć jej ciepło. Dotykając znajdujących się tam kamyków, ponownie możemy się przekonać jaka niesamowita temperatura panuje tuż pod ziemią.

Przed wjazdem do Parku Timanfaya ze strony miasta Yaiza mamy możliwość przejażdki na wielbłądach, na każdym z nich umieszczono dwa krzesełka mieszczące dwóch pasażerów. Najczęściej po zebraniu kilkuosobowej grupy, kilka wielbłądów zabiera chętnych na niedługą przeprawę wzdłuż pięknych, pustynnych krajobrazów. Cena przejażdżki dla dwóch osób, czyli jednego wielbłąda wynosi około 12 euro i trwa około 20 minut. Park Timanfaya każdego roku odwiedzają tysiące turystów i jest to całkowicie uzasadnione. To miejsce różni się od innych pod każdym względem. Będąc na Lanzarote naprawdę warto zobaczyć Montanas del Fuego.

 

Punkt widokowy Mirador Del Rio

 Wyspa-LaGraciosa

Mirador del Rio to zbudowany na krawędzi klifu punkt widokowy, z którego rozlega się przepiękny widok na sąsiednią wyspę La Graciosę. Miejsce to znajduje się na północy Lanzarote, gdzie w najwęższym miejscu zatoka El Rio mierzy zaledwie jeden kilometr szerokości.

Znajduje się tu budynek powstały z wulkanicznego kamienia, który został zaprojektowany przez słynnego artystę Cesara Manrique. W środku, w kopulastej kawiarni zamontowano duże, panoramiczne okna, przez które idealnie widać sąsiednią wyspę.

Mirador del Rio jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Lanzarote. Większość turystów wybiera się tam samochodem. Natomiast jeśli korzystamy z transportu publicznego, możemy pojechać do miejscowości Maguez i stamtąd rozpocząć pieszą wędrówkę do Mirador del Rio. Zajmie to około półtorej godziny, ponieważ do przejścia będziemy mieli około 7 km. To bardzo ciekawa opcja dla tych, którzy cenią sobie długie spacery oraz mają zdecydowanie więcej czasu do dyspozycji.

 

 

El Golfo

 

Lanzarote-krater-El-Golfo

El Golfo to nieduża rybacka wioska położona przy południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Lanzarote. Znajduje się tam wiele restauracji, mini market oraz sklep z pamiątkami.

Głównym punktem tego miejsca jest znajdujacy się zaraz obok krater El Golfo, we wnątrzu którego powstało głębokie jezioro Charco de los Clicos o niezwykłym, zielonym zabarwieniu. Kolor ten zawdzięcza żyjącym w nim algom. Dzięki nim woda bardzo ładnie kontrastuje z czarnym piaskiem i pomarańczowymi oraz brązowymi odcieniami tylnej ściany krateru. Charco de los Clicos jest całkowicie naturalnym zbiornikiem wody pochodzenia oceanicznego o bardzo dużym zasoleniu. Został odgrodzony liną, ponieważ  jest jednym z chronionych miejsc na wyspie. W El Golfo znajduje się również plaża pokryta czarnym pyłem wulkanicznym, którą otoczają z obu stron lawa i skały.

Będąc na Lanzarote warto przeznaczyć kilka godzin, aby zobaczyć to unikalne jezioro oraz uroczą rybacką wioskę. Do El Golfo możemy dojechać z miejscowości Yaiza, przejeżdżając przez La Hoya, gdzie znajduje się jedyna na wyspie kopalnia soli – Salinas de Janubio. W połowie drogi zobaczymy Los Hervideros, miejsce w którym fale wydrążyły niesamowite tunele w zastygłej lawie. Zaraz obok parkingu schodkami dojdziemy do kilku punktów widokowych, z których obserwować można potężne fale, rozbijajace się o ściany lawy. Towarzyszy temu niezwykły huk, przypominający o sile natury. Następnym przystankiem jest wcześniej wspomniana wioska El Golfo oraz jezioro Charco de los Clicos, które będzie stanowilo główną atrakcję dnia.

 

 La Geria

La Geria - Lanzarote

La Geria znajduje się w środkowej części wyspy i stanowi najbardziej oryginalny krajobraz na Lanzarote. Jest to miejsce słynące przede wszystkim z upraw winorośli. Po wybuchu wulkanu wydawało się, że gruba warstwa pyłu wulkanicznego uniemożliwi dotarcie do żyznej gleby. Mieszkańcy jednak znaleźli bardzo dobry sposób na to, aby dalej uprawiać ziemię. Zaczęto wykopywać dołki i odgradzać je półokrągłymi murkami, układanymi z fragmentów lawy. Pył wulkaniczny w nocy nawilża ziemię a w dzień chroni rośliny przed nadmierną utratą wody. Półokrągłe murki chronią winorośla przed wiatrem. Pojedyńcze zielone krzewy toworzą niesamowity kontrast z otaczającym je czarnym pyłem wulkanicznym. Będąc w La Geri mamy możliwość zobaczyć te niesamowite uprawy oraz odwiedzić muzeum wina i znajdujące się przy drodze głównej bodegi. Winnic jest kilka i każda z nich oferuje przeróżne gatunki win, które są popularne nie tylko na Wyspach Kanaryjskich, ale również na świecie. La Geria stała się symbolem Lanzarote i dlatego dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Można się tam dostać samochodem albo dojechać do miejscowości Mozaga i stamtąd rozpocząć dość długą, pieszą wędrówkę przez Masdache, La Gerię aż do Ugi. Taki spacer zajmuje kilka godzin i jest idealnym pomysłem dla tych, którzy wolą aktywnie spedzać czas. La Geria zasługuje na miano jednego z najpiekniejszych miejsc na wyspie, dlatego będąc na Lanzarote naprawdę warto to miejsce odwiedzić.

 

Jaskinia Jameos del Agua

Lanzarote-Jameos-del-Agua

Jameos del Agua to powstała w wyniku wybuchu wulkanu jaskinia, która znajduje się w północno-wschodnej części wyspy, niedaleko miejscowości Punta Mujeres.  Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Lanzarote. W Jameos del Agua znajdziemy słynne słone jezioro, które jest domem dla setek małych, białych krabów. Znajduje się tutaj także mająca 550 miejsc siedzących podziemna sala koncertowa, która gości tysiące ludzi każdego roku. Ze względu na fantastyczną akustykę odbywają się w niej głównie koncerty, pokazy i spotkania. W Jameos del Agua znajduje się również kawiarnia oraz małe muzeum. Będąc na Lanzarote warto przeznaczyć przynajmniej godzinę, aby zatrzymać się przy jaskini Jameos del Agua i odwiedzić to niezwykłe miejsce.

 

 Jaskinia Cueva de los Verdes

Lanzarote-jaskinia-Cueva-de-los-Verdes

Jaskinia Cueva de los Verdes również powstała w wyniku wybuchu wulkanu La Corona i znajduje się zaledwie kilkaset metrów na północ od jaskini Jameos del Agua. Część jaskini dostępna do zwiedzania ma około 2 km długości i można do niej wejść jedynie z przewodnikiem.  Oprowadzenie wraz z omówieniem historii powstania jaskini zajmuje około jednej godziny. Oświetlenie, które zostało zamontowane we wnątrz długich tuneli doskonale podkreśla wspaniałe kolory oraz formacje zastygłej lawy. W Cueva de los Verdes znajduje się również sala koncertowa, która może pomieścić około 500 ludzi. Będąc na Lanzarote warto zobaczyć obie jaskinie, ponieważ znacznie róznią się od siebie i pozostawiają zupełnie inne wspomnienia.

 

Więcej zdjęć Lanzarote

POGODA NA LANZAROTE

 

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
24
lut
25
mar
25
kwi
26
maj
26
cze
28
lip
28
sie
29
wrz
27
paź
26
lis
26
gru
24
Temperatura wody [°C]:
sty
19
lut
19
mar
19
kwi
19
maj
20
cze
21
lip
22
sie
23
wrz
23
paź
23
lis
22
gru
19
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
6
lut
6
mar
7
kwi
8
maj
8
cze
9
lip
9
sie
9
wrz
8
paź
7
lis
6
gru
6