MADERA

 

Madera to położona na Oceanie Atlantyckim portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego. Pomimo niewielkiego obszaru wyspa zachwyca odwiedzających fantastycznymi krajobrazami i niespotykaną nigdzie przyrodą. Często możemy spotkać się z opiniami, że jest to obok Azorów najpiękniejsze miejsce należące do Europy. 

 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA MADERZE

 

Praktycznie każde miejsce na tej portugalskiej wyspie ma swój niepowtarzalny klimat i warte jest odwiedzenia. Niestety wybierając się na kilkudniową wycieczkę musimy zdecydować jak ten czas najlepiej wykorzystać. Oto kilka propozycji najciekawszych miejsc, które naprawdę warto zobaczyć.

Curral das Freiras – Dolina Zakonnic

 small2 2587

Curral das Freiras to malownicza dolina położona pomiędzy wysokimi górami, które przez cały rok pokryte są bogatą roślinnością. Miejsce to swoją nazwę zawdzięcza zakonnicom, które pod koniec XV wieku w obawie przed piratami najeżdżającymi wyspę przeniosły tutaj swój klasztor ze stolicy Madery. Wcześniej wioska nazywana była Curral da Serra i zamieszkiwli ją głównie pasterze owiec. W tamtych czasach słynęła głównie ze swojej niedostępności. Każdy kto chciał się tam dostać musiał być przygotowany na długą, męczącą i niebezpieczną górską wyprawę. Obecnie do „Doliny zakonnic” prowadzi wykuty w górach tunel łączący ją z Funchal oraz kręta droga, która potrafi dostarczyć sporo emocji kierowcom nie przyzwyczajonym do widoku przepaści po jednej stronie. Pomimo, że wioska nie jest już odcięta od reszty Madery i każdego dnia odwiedzają ją tłumy turystów, nadal sprawia niezwykłe wrażenie zamknięcia i niedostępności. Jest to jedno z niewielu tak niezwykłych pod tym względem miejsc na świecie.

Z Curral das Freiras można dotrzeć szlakiem turystycznym do słynnego punktu widokowego Eira do Serrado. Szlak jest w miarę łatwy, ale tylko do momentu zanim zacznie padać deszcz. Nie polecam pokonywania go w czasie opadów, ponieważ śliskie kamienie i strumyczki znacznie utrudnią nam osiągnięcie celu. Po drodze możemy podziwiać dolinę z zupełnie innej perspektywy a widok z samego tarasu widokowego przy ładnej pogodzie jest oszałamiający. Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek nie zatrzymał się w tym miejscu na dłużej.

Do Curral das Freiras mamy bardzo dobre połączenie autobusowe ze stolicy Madery. Ceny biletów są przystępne, szczególnie gdy korzystamy z karty zniżkowej bono bus. Autobusy kursują już od wczesnych godzin rannych. Warto zdążyć na pierwszy i być w „Dolinie zakonnic” jeszcze przed zorganizowanymi wycieczkami. Wtedy najlepiej poczujemy klimat tego magicznego miejsca.

W czasie jazdy czekają na nas niesamowite widoki i szczypta adrenaliny. Droga na przeważającym odcinku jest wąska i przebiega przy samej przepaści. Podróż jest niezwykle ekscytująca, towarzyszą jej ostre zakręty, na których wyminięcie się autobusu z innym pojazdem jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu kierowcy zbliżając się do zakrętu używają klaksonów, ostrzegając w ten sposób nadjeżdżających z przeciwka. Budzi to przerażenie u wielu pasażerów oraz u turystów podróżujących wynajętymi samochodami.

 

Cypelek

 small2 5697

Charakterystyczny półwysep znajdujący się we wschodniej części wyspy jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Maderze. Turystów przyciągają tu wspaniałe krajobrazy oraz możliwość podziwiania zachodniego wybrzeża z zupełnie innej perspektywy. Podczas całego szlaku znajdziemy wiele miejsc, w których warto zatrzymać się na chwilę, wsłuchać w odgłosy fal rozbijających się o skały i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Obszar ten jest schronieniem dla ponad 200 gatunków roślin i zwierząt, z których aż 30% to gatunki występujące tylko w tym miejscu. Postarajmy się nie niepokoić ich i nie zbaczać z wyznaczonego szlaku.
Do półwyspu można dotrzeć na kilka sposobów. Jeśli skorzystamy z transportu publicznego naszym ostatnim przystankiem będzie miejscowość Canical. Aby dojść na sam koniec cypelka musimy się przygotować na kilkugodzinną wędrówkę, ponieważ trasa w jedną stronę liczy około 8 kilometrów, z czego 4,5 kilometra po asfaltowej drodze. Gdy postanowimy wynająć samochód dojedziemy nim aż na sam początek szlaku. Stąd do przejścia pozostanie nam tylko 3,5 kilometra po górzystym terenie. Szlak w przeważającej części jest łatwy, w niektórych miejscach będziemy pokonywali drewniane i kamienne schodki. Większe trudności napotkamy dopiero na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Dość strome podejście po bardzo sypkim, piaskowym podłożu zmusza wiele osób do zakończenia trasy w tym miejscu. Nawet najlepsze górskie buty nie zagwarantują nam tutaj odpowiedniej przyczepności, dlatego jeśli nie czujemy się naprawdę pewnie nie warto iść do końca.

 

Cabo Girao

 small2 4775

Cabo Girao jest jednym z najwyższych klifów w Europie. Jego wysokość wynosi 580 m n.p.m. Znajduje się on na południowym wybrzeżu Madery, kilka kilometrów od Funchal. Tylko tutaj możemy podziwiać tak dużą część południowego wybrzeża. Widok z klifu dosłownie zapiera dech w piersiach. Spędzając urlop na Maderze nie wolno pominąć tego miejsca.
Na Cabo Girao można wejść pieszo, bądź wjechać samochodem lub autobusem. To drugie rozwiązanie jest dużo łatwiejsze, ale nie daje tyle satysfakcji. Trasa piesza ze stolicy liczy około 12 kilometrów i biorąc pod uwagę ciągłe zmiany wysokości jest naprawdę wyczerpująca. Po drodze będziemy mieli okazję odwiedzić mniejsze miejscowości oraz porozmawiać z mieszkającymi tam ludźmi. Wszyscy są naprawdę życzliwi i chętnie wskazują drogę. Jeśli chcemy choć trochę ominąć ruchliwe ulice i skupić na podziwianiu wspaniałej przyrody możemy w niektórych miejscach wybrać szlak idący wzdłuż lewady. Czasami szli będziemy wąską ścieżką wzdłuż bardzo gęstej zabudowy, przeżycie jest naprawdę niesamowite. P
iesza wycieczka w obie strony zajęłaby cały dzień. Zachęcam do pozostania na Cabo Girao dłużej i powrót do Funchal autobusem komunikacji publicznej. Przystanek znajduje się zaledwie kilkaset metrów od tarasu widokowego.

 

Camara de Lobos

 small2 1220

Camara de Lobos jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem na Maderze. Znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy, niedaleko słynnego klifu Cabo Girao. Miasto znane jest przede wszystkim z urokliwego portu rybackiego. Każdego dnia możemy podglądać tu rybaków oprzątających swoje łodzie, bądź grających w karty pod gołym niebem na starych, drewnianych stolikach. W Camara de Lobos panuje zupełnie inny klimat niż w stolicy. Przechadzając się uliczkami mamy czasami wrażenie, że wszyscy mieszkańcy nas obserwują. Jest to niesamowite przeżycie, dające chwilami uczucie napięcia, że coś się zaraz wydarzy. Warto odwiedzić to miasto, aby zobaczyć jak wygląda życie mieszkańców Madery i poczuć lepiej jej klimat.

 

Ribeiro Frio

 small 6328

Ribeiro Frio (pl. Zimny potok) to położony w środkowo-wschodniej części Madery rezerwat przyrody słynący ze wspaniałych, pierwotnych lasów wawrzynowych oraz wielu pięknych lewad. Panuje tu bardzo wilgotny klimat i często unosi się mgła, która dodaje tym lasom uroku. Miejsce to nazywane też zielonymi płucami wyspy ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, gdyż stężenie jonów ujemnych w powietrzu jest tu wyjątkowo wysokie. Pogoda na tym obszarze jest wyjątkowo zmienna, dlatego powinniśmy być przygotowani zarówno na słońce jak i ulewny deszcz. Aby poznać prawdziwe naturalne piękno Ribeiro Frio trzeba spędzić tutaj przynajmniej jeden dzień. Krótka zorganizowana wycieczka objazdowa to zdecydowanie za mało. Polecam wybrać jedną z lewad i przejść nią przynajmniej kilka kilometrów. Nieustanny śpiew ptaków przy akompaniamencie szumiących potoków oraz nieopisane krajobrazy na najwyższe szczyty Madery sprawią, że będzie to spacer, który pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

 

 Pico do Arieiro

 small 5958

Pico do Arieiro jest trzecim pod względem wysokości szczytem na Maderze, liczy 1818m n.p.m. Rozpościera się stąd niesamowity widok na okoliczne góry. Najprostszym rozwiązaniem, aby się tu dostać jest wynajęcie samochodu, którym z łatwością dojedziemy na sam szczyt. Można też spróbować własnych sił i dojść tam pieszo z Riberio Frio (860m n.p.m), pokonując różnicę wysokości prawie 1000 metrów. Biura turystyczne w centrum Funchal oferują również zorganizowane wycieczki jednodniowe, które w swoim programie obejmują zwiedzanie szczytu. Wtedy będziemy mieli do dyspozycji zaledwie około 30 minut, zdecydowanie za mało aby nasycić się wspaniałymi widokami. To miejsce u każdego wzbudza wspaniałe emocje. Jego nieodłącznym elementem są nisko osadzone chmury, z których wychylają się wierzchołki gór. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących miejsc na Maderze.

 

Santana

 small 6575

Santana jest miastem położonym w północnej części wyspy. Tylko tutaj znajdziemy charakterystyczne, kolorowe domki w kształcie trójkąta, które są jednym z symboli Madery. Te kamienne, pokryte strzechą budynki powstały już w XVI wieku, a większość z nich zachowała się do dziś i stanowi atrakcję turystyczną. W niektórych mieszczą się sklepiki z pamiątkami. Inną atrakcją Santany jest Theme Park, w którym możemy zapoznać się z historią i kulturą całej wyspy. W lipcu każdego roku miasto gości zespoły folklorystyczne z całego świata, biorące udział w festiwalu „48 godzin tańca”. 

 

 Więcej zdjęć Madery

POGODA NA MADERZE

 

Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny, ponieważ przez cały rok temperatury tu panujące są bardzo zrównoważone. Zimę od lata dzieli zaledwie 7 stopni i liczba opadów deszczu. Najwięcej opadów obserwujemy od października do kwietnia. Góry znajdujące się w centrum Madery często zatrzymują chmury nadchodzące z północy. Dzięki temu południowa część wyspy zawsze jest bardziej pogodna. Gdy w Santanie przez cały dzień jest pochmurno i deszczowo, w Funchal w tym samym czasie może świecić słońce. Jeśli planujemy wycieczkę w góry, warto wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ pogoda w centralnej części wyspy często ulega zmianie. Madera jest wyspą, gdzie przyjemne i orzeźwiające powietrze oraz zapach kwitnących kwiatów czuć o każdej porze roku. To idealne miejsce do życia zarówno dla roślin, zwierząt jak i ludzi. 

 

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
19
lut
19
mar
19
kwi
19
maj
21
cze
22
lip
24
sie
26
wrz
26
paź
24
lis
22
gru
20
Temperatura wody [°C]:
sty
18
lut
18
mar
18
kwi
19
maj
20
cze
22
lip
22
sie
23
wrz
22
paź
20
lis
19
gru
18
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
6
lut
7
mar
7
kwi
9
maj
10
cze
12
lip
12
sie
12
wrz
9
paź
8
lis
6
gru
6

 

MADERSKIE WINO

 

 

Maderskie wino jest bardzo popularne na całym świecie. Składa się na to zarówno jakość jak i tradycja produkcji tego trunku. Wino na tej portugalskiej wyspie produkuje się już od kilkuset lat i wiąże się z nim wiele niesamowitych historii. Każdy odwiedzający Maderę powinien skosztować jednego z jej skarbów, jakim niewątpliwie jest wino. 

 

 

 

SAMOCHODEM CZY AUTOBUSEM?

 

Turyści odwiedzający Maderę najczęściej decydują się na wynajęcie samochodu. Dzięki temu mogą dotrzeć praktycznie do każdego zakątka tej uroczej wyspy. Drogi są w doskonałym stanie i zbudowane zostały w imponujący sposób. Mamy okazje podziwiać wiele długich, czasami kilkukilometrowych tuneli przeszywających góry, dzięki którym dotarcie na przeciwległą część wyspy zajmuje niewiele czasu. Poza autostradami, na typowo górskich drogach zachować należy zdecydowanie większą ostrożność. Bardzo ostre zakręty sprawiają, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć samochodu nadjeżdżającego z przeciwka. Warto wtedy wyłączyć odtwarzacz muzyki w samochodzie, ponieważ wielu kierowców używa klaksonów, informując w ten sposób o zbliżaniu się do zakrętu.

Bardzo dobrze spisuje się również komunikacja publiczna. Autobusy jeżdżą często i dotrzeć możemy nimi do każdego miasta na Maderze. Ceny przejazdów są niskie, dzięki temu jest to najtańszy sposób zwiedzania wyspy. Minusem jest brak połączeń z niektórymi atrakcyjnymi lewadami w środkowej części Madery jak np. z Rabacal do 25 Fountains. 

 

MARKET W FUNCHAL

 

Jest to najsłynniejszy market na Maderze, na którym kupić możemy przede wszystkim świeże owoce, warzywa, ryby oraz wina. W hali rybnej zobaczymy niezwykłych rozmiarów tuńczyki i inne gatunki ryb. Wegetarianie i Weganie powinni unikać tej części marketu, gdyż mogą popsuć sobie nastrój na resztę dnia. W pozostałych częściach czekają na nas wspaniałe, egzotyczne owoce, które kuszą wyglądem oraz zapachem. Niektóre gatunki spotkamy pewnie po raz pierwszy w życiu, gdyż są to krzyżówki kilku odmian. Wszystkie warzywa i owoce, które możemy tam kupić wyglądają na bardzo świeże. Oczywiście większość taka jest, szczególnie na wystawach. Uważajmy jednak! Kiedy już wybierzemy te naszym zdaniem najładniejsze, sprzedawca musi je zważyć i zapakować. Niestety zdarza się czasami, że owoce zostają podmienione na nadgnite sztuki. Sprzedawcy łatwo rozpoznają turystów i wiedzą, że mogą im sprzedać wszystko, ponieważ raczej nie zobaczą ich ponownie. Zanim odejdziemy od stoiska warto więc sprawdzić czy otrzymaliśmy na pewno to za co zapłaciliśmy.

 

ZIELONE MIEJSCA W FUNCHAL

 

– Jardim Paronamico  – przy ulicy Estrada Monumental

– Quinta Magnolia – przy ulicy Rua dos IIheus

– Parque de Sta Caterina – przy ulicy Av. do Infante

– Jardim Municipal – przy ulicy AV. Arriaga

– Jardim de Santa Luiz – przy ulicy Rua 31 de Janeiro

– Madeira Orchids – przy ulicy Caminho dos Saltos

– Quinta do Poco – przy ulicy Estrada dos Marmeleiros

– Quinta Palmeira – przy ulicy Rua da Levada de St. Luzia

– Jardins do Imperador – przy ulicy Caminho dos Saltos

– Parque Municipal do Monte – przy ulicy Caminho de Ferro

– Jardim Tropical Monte Palace – przy ul. Caminho de Ferro

– Jardim Orquidea – przy ul. Rua D.Ernesto Sena de Oliveira

– Jardim Botanico – obok Jardim Orquidea

OGRODY W FUNCHAL

 

– Monte Palace Ogród Tropikalny

– Botanical Gardens

– Orchid Gardens

– Blandy’s Gardens

– Quinta Boa Vista Orchid Gardens

 

KOŚCIOŁY W FUNCHAL

 

1. Kościół de S. Martinho

2. Kościół de Santo Antonio

3. Kościół de S. Rouue

4. Kościół Testemunhas Jeova

5. Kościół Inglesa

6. Kościół Evangelica Presbiteriana

7. Kościół  de Sao Pedro

8. Kościół do Colegio dos Jesuitas

9. Kościół do Carmo

10. Kościół do Monte

11.Kościół Baptista

12. Kościół do Socorro

13. Katedra Se do Funchal

 

MUZEA W FUNCHAL

 

1. Muzeum Zabawek – przy ulicy Rua das Virrtudes.

2. Mzeum Quinta das Cruzes – przy ulicy Rua das Cruzes

3. Muzem Uiverso de Memoria – przy ulicy Calcada Do Pico

4. Muzeum Casa Frederico de Freitas – przy ulicy Calcada Do Pico

5. Muzeum Municipal – przy ulicy Rua da Mouraria

6. Muzeum Photografia Vicentes – przy ulicy Rua de S. Francisco

7. Muzeum Arte Sacra – przy ulicy Rua do Bispo

8. Muzeum Wina – przy ulicy Rua dos Netos

9. Nucleo Museulogico do Acucar – obok ulicy Rua dos Tanoeiros

10. Muzeum Henrique e Francisco Franco – przy ulicy Rua Joao de  Deus

11. Muzeum Bordado e Tapecaria – przy ulicy Rua do Carmo

12. Muzeum da Electricidade – przy ulicy Avenida do Mar

13. Muzeum de Arte Contemporanea – przy wybrzeżu, na końcu ulicy Rua D. Carlos

14. Muzeum de Historia Natural – przy ulicy Caminho do Meio, obok ogrodu  botanicznego Jardim

15. Madeira Story Centre – przy ulicy Rua D. Carlos

LEWADY I GÓRY – WYCIECZKI PIESZE

 

Z Ribeiro Frio do Porteli – dystans: 11Km. 

Z Gaula do Santo da Serra – dystans: 9Km. 

Z Queimadas do Caldeirao Vedre – dystans: 13Km. 

Z Referta do Castelejo – dystans: 8Km. 

Z Pico Arieiro do Pico Ruivo – dystans: 12Km. 

Z Rabacal do 25 Fountains – dystans: 12Km. 

Marocos – dystans: 10Km. 

The Kings Levada – dystans: 11Km. 

Z Curral dos Romeiros do Tea House – dystans: 5Km.

Z Boca da Corrida do Encumeada – dystans: 13Km. 

Z Prazeres do Ponta do Pargo – dystans: 11Km. 

Ponta de Sao Lourenco – dystans: 10Km. 

Paradise Valley – dystans: 6Km. 

Z Quinta Grande do Boa Morte – dystans: 10Km. 

Z Eira do Serrado do Curral das Freiras – dystans: 6Km.