TENERYFA

 

Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej powierzchnia wynosi 2034 km² i zamieszkuje ją prawie 900 tys. mieszkanców. Pomimo swojego położenia u północno-zachodnich wybrzeży Afryki Teneryfa należy do Hiszpanii. Ta przepiękna, wulkaniczna wyspa przyciąga nie tylko amatorów wylegiwania się na plaży, ale również pasjonatów górskich wędrówek, którzy skupiają się na jej środkowej części. Znajdziemy tu wiele szlaków turystycznych, które zapewnią wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia. Teneryfa cieszy się największą popularnością ze wszystkich Wysp Kanaryjskich.


NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA TENERYFIE

 

Pico del Teide

 

small 3133

Usytuowany w samym sercu Teneryfy wulkan o wysokości 3718 m n.p.m., jest jej najbardziej charakterystycznym punktem. Ze szczytu przy bezchmurnej pogodzie rozciągają się wspaniałe widoki na Wyspy Kanaryjskie. W okolice Pico del Teide dojedziemy samochodem lub za pomocą transportu publicznego z północnej i południowej części wyspy. Autobusy odjeżdżają rano z miast Puerto de la Cruz i Playa de las Americas. Podróż trwa około 1.5 godziny. Kolejką linową możemy wjechać na wysokość 3555 m n.p.m. Cena biletu w obie strony wynosi 25 euro od osoby. Kolejka jest czynna od godziny 9.00 do 16.00. Jeśli planujemy wejść na sam szczyt musimy pokonać ostatni odcinek szlaku, którego przejście zajmuje około 40 minut w jedną stronę. Strażnicy wpuszczają jednak tylko osoby posiadające specjalne zezwolenie wydane na konkretny dzień i godzinę. Ma to na celu ograniczenie liczby osób przebywających jednocześnie na szczycie. Przepis taki wprowadzono ze względów bezpieczeństwa. Jeśli warunki pogodowe uniemożliwią wejście na szczyt, możemy z tego samego pozwolenia skorzystać w pierwszym dniu po ponownym otwarciu trasy. Zgodę na wejście możemy uzyskać bezpłatnie z dużym wyprzedzeniem. Wystarczy zarezerwować dany termin przez internet na stronie Parku Narodowego Teide: www.reservasparquesnacionales.es, a następnie wydrukować potwierdzenie. Jest to zdecydowanie najszybszy i najłatwiejszy sposób. Będąc już na Teneryfie możemy także osobiście udać się do biura Parku Narodowego Teide w Santa Cruz de Tenerife, gdzie także otrzymamy pozwolenie wejścia na wulkan o ile interesująca nas data jest jeszcze wolna. Będąc na tej przepięknej wyspie nie można pominąć najwyższego szczytu Hiszpanii.

 

Masca

 small 1679

Masca to piękna, malownicza wioska położona w górach na wysokości 600 metrów. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Wioskę z morzem łączy wąwóz Barranco de Masca, który biegnie pomiędzy górami Teno i jest bardzo popularny wśród turystów odwiedzających wyspę. Cała trasa ma długość 4 kilometrów i zakończona jest plażą Playa de Masca, na której można odpocząć po męczącej wędrówce.

Szlak turystyczny często opisywany jako bardzo trudny, tak naprawdę jest bezpieczny i nie sprawia większych trudności miłośnikom górskich wędrówek. Jego pokonanie zajmuje przeciętnie około 4 godziny. Podczas trasy podziwiać możemy wspaniałą kanaryjską roślinność oraz strome ściany skalne o bardzo oryginalnych kształtach. Góry otaczające wąwóz robią niesamowite wrażenie i zachwycają każdego, kto odwiedza to miejsce. Droga w dół z wioski do samej plaży jest trochę łatwiejsza, ponieważ nie zmusza nas do tak dużego wysiłku fizycznego. Wchodzenie jest na pewno bardziej wyczerpujące, ale za to daje więcej satysfakcji. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu warto przejść wąwóz w obie strony, ponieważ za każdym razem widoki będą inne, chociaż równie zachwycające. Barranco de Masca nie jest co prawda takim sybolem Teneryfy jak Pico del Teide, ale wiele osób właśnie ten wąwóz wymienia jako najpiękniejsze miejsce na wyspie.

Jak się tam dostać?

W każdym z opisanych niżej sposobów dotarcia do wioski bierzemy pod uwagę równoczesne przejście wąwozem Barranco de Masca, gdyż bez tego po wyprawie mógłby pozostać niedosyt.

Pierwszym sposobem jest wybranie się do Masci za pomocą transportu publicznego. Autobusy kursują na trasach:

Los Gigantes → Santiago del Teide → Masca.

Playa de las Americas → Santiago del Teide → Masca.

Puerto de la Cruz → Buenavista del Norte → Masca.

Z wioski Masca schodzimy wąwozem do Playa de Masca, gdzie czekamy na taksówkę wodną do Los Gigantes. Taksówki wodne jeżdżą średnio co godzinę.

Drugim sposobem jest wyruszenie taksówką wodną z Los Gigantes do Playa de Masca. Po przemierzeniu wąwozu Barranco de Masca docieramy do wioski. Tutaj możemy nacieszyć się wspaniałymi widokami, zwiedzić wioskę i następnie wrócić autobusem do Santiago del Teide i stamtąd do Los Gigantes.

Trzecim sposobem jest wykupienie w Los Gigantes rejsu, podczas którego można zobaczyć walenie żyjące w naturalnym środowisku. Ostatnim punktem tej wyceiczki jest Playa de Masca. Tam możemy wysiąść i wyruszyć szlakiem turystycznym biegnącym poprzez wąwóz do wioski. Stąd wracamy autobusem do Santiago del Teide i następnie do Los Gigantes. Rejs podczas którego podziwiać będziemy walenie kosztuje od 15 do 25 euro od osoby. Dzieci powyżej 5 lat płacą połowę ceny. Droższe rejsy mają w cenie obiad.

Czwartym sposobem jest dojazd do Masci samochodem, przejście wąwozu w obydwie strony i powrót do miejsca zakwaterowania. Opcja ta jest męcząca, ale wrażenia będą niezapomniane. Największy plus ostatniego rozwiązania to brak limitu czasu. Zamiast śpieszyć się na taksówkę wodną lub autobus można delektować się widokami, których mie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie.

 

Los Gigantes

 

small 1180

Piękne miasteczko położone w południowo-zachodniej części Teneryfy. To niezwykłe miejsce swoją nazwę zawdzięcza stromym klifom o wysokości dochodzącej do 600 m n.p.m., które są jednym z symboli wyspy. W Los Gigantes mieści się popularny port jachtowy. To tutaj rozpoczyna się większość rejsów oferowanych przez okoliczne agencje turystyczne. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest możliwość popłynięcia w miejsca gdzie najczęściej pojawiają się walenie oraz delfiny. Widok tych niesamowitych, bardzo inteligentnych ssaków w ich naturalnym środowisku dostarcza sporo przyjemności każdej osobie kochającej zwierzęta. Podczas takiego rejsu możemy również podziwiać słynne klify z zupełnie innej perspektywy. Los Gigantes to urokliwe miasteczko, w którym nie brakuje dobrych restauracji i pubów. Nie ma tu jednak aż tak dużego natłoku turystów jak na południu, co jeszcze bardziej powinno zachęcić do odwiedzenia Los Gigantes. Jeśli chcielibyście wynająć pokój z dobrym widoki na klify zachęcam zajrzeć do Puerto de Santiago, w którym turystów jest jeszcze mniej. Wolnym krokiem z centrum Puerto de Santiago do centrum Los Gigantes dotrzemy w zaledwie 15 minut. Warto odwiedzić tę część wyspy nie tylko ze względu na zachwycające klify, ale również przyjazne warunki pogodowe. Jest tutaj zdecydowanie mniej opadów niż na północy Teneryfy.


Puerto de la Cruz

 small 3197

Puerto de la Cruz to miasto położone na północnym wybrzeżu Teneryfy. Jest jednym z największych miast i cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Znajduje się tu kilka pięknych plaż a każdą z nich cechuje coś innego. Na jednej rosną palmy, następna stanowi raj dla surferów, kolejną otacza mały park, w którym rosną piękne rośliny. Prawie z każdego miejsca w mieście doskonale widać szczyt Pico del Teide. Dużym powodzeniem cieszą się tutaj płatne baseny ze słoną wodą – Lago Martinez. Osoby dla których temperatura wody w oceanie jest zbyt niska odwiedzają to miejsce bardzo często.

Na plażach Puerto de la Cruz naprawdę można poczuć siłę natury. Czasami fale w oceanie są tak wysokie, że wchodzenie do wody jest zabronione. Pogoda nie jest tu zawsze przyjazna dla plażowiczów jak ma to miejsce na południu. Wiatr jest znacznie silniejszy, natomiast temperatura minimalnie niższa ze względu na większe zachmurzenie i występujące przelotne opady deszczu.

W Puerto de la Cruz nie będziemy się jednak nudzić. Wieczorami pięknie oświetlone ulice tętnią życiem. W centrum miasta jest bardzo dużo hoteli, sklepów i restauracji. Na deptakach często możemy posłuchać hiszpańskiej muzyki na żywo. Panuje tu wspaniały, wakacyjny klimat.  W mieście znajdują się też słynne ogrody Jardin Botanico, które zachwycają bogactwem tropikalnej roślinności.

 

Monkey park

 small 5864

Każdy turysta preferuje inne formy spędzania wolnego czasu. Jedni lubią spędzać czas na plaży, inni chodzić po górach. Niektórzy chcą zwiedzać miasta i zabytki, a jeszcze inni wybierają parki rozrywki lub ogrody zoologiczne. Monkey park jest specyficznym ogrodem, w którym część klatek jest otwarta dla turystów. Dzięki temu mamy bezpośredni kontakt z wieloma jego mieszkańcami m.in. malutkimi małpkami, lemurami, ogromnymi żółwiami oraz legwanami. W klatkach, do których nie mamy dostępu zobaczymy szympansy i inne gatunki dużych małp oraz papug. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest bezpośredni kontakt z lemurami, które możemy głaskać i karmić. Są to zwierzęta bardzo łagodne i oswojone z człowiekiem. Chętnie podchodzą i biorą od nas ich ulubione przysmaki. Zarówno dzieci jak i dorośli wychodzą stąd uśmiechnięci.
Suchy pokarm w małych paczuszkach możemy kupić zaraz przy wejściu za około 3 euro. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup pożywienia zanim wybierzemy się do parku. Lemury uwielbiają świeże banany oraz rodzynki. W dalszej części Monkey parku również jest wiele gatunków małp, które czekają aż ktoś poczęstuje je przez kraty świeżym owocem. Zwierzęta te są często pomijane przez turystów, ponieważ prawie każdy zostawia wszystko w pomieszczeniu z lemurami. Naprawdę warto zachować choć trochę na później. Niektóre małpki lubią również mandarynki i bardzo zabawnie obierają je z białej błonki, wybierając tylko miąższ.

Warto poświęcić choćby kilka godzin, by spędzić czas w Monkey Parku. Bliski kontakt ze zwierzętami gwarantuje niezapomniane wspomnienia. Jest jednak jeden minus takich miejsc, często patrzymy na zwierzęta, które nie są tam szczęśliwe. Widać to szczególnie przy klatce z szympansami, są one świadome tego gdzie się znajdują. Codziennie bardzo się nudzą i przygnębienie wyraźnie wyrysowane jest na ich twarzach. Przywódca grupy często siedzi przy wejściu do części wewnętrznej, czekając aż w końcu nie będzie musiał znosić spojrzeń i krzyków turystów. Pamiętajmy, że żaden ogród zoologiczny nie jest w stanie zastąpić zwierzętom ich naturalnego środowiska, które jest przez nas coraz bardziej dewastowane.

 

Playa de las Americas i Los Cristianos

 small 6070

Większość turystów nastawionych na spędzanie czasu na plaży rezerwuje hotel w Playa de las Americas lub w Los Cristianos. Tutaj prawie przez cały rok pogoda sprzyja plażowiczom, jest słonecznie a opady deszczu występują niezwykle rzadko. Nie brakuje też pięknych, piaszczystych plaż. W Los Cristianos wielką popularnością cieszy się sztuczna plaża z białym piaskiem. Jest ona osłonięta przez falochrony, dzięki którym kąpiącym się nie przeszkadzają wysokie fale. Obydwa miasta królują na Teneryfie pod względem życia nocnego. Nie brakuje tu wielkich sklepów, pubów, restauracji, dyskotek oraz klubów nocnych. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Minusem tej części wyspy jest jednak natłok turystów. Osoby szukjące spokoju powinny rozejrzeć się za hotelem w innch miejscach Teneryfy.

 

Góry Anaga

 small 2953

Góry Anaga znajdują się w północno-wschodniej części wyspy. Największy szczyt ma wysokość 1024 m n.p.m. Góry te są naprawdę wyjątkowe, okrywa je zielony dywan, który czyni to miejsce magicznym. Możemy dojechać tu bezpośrednio ze stolicy Santa Cruz de Tenerife oraz z La Laguna. Jest to wyjątkowa część wyspy, zupełnie inna od wszystkich pozostałych. Niezależnie od terminu, w jakim przyjedziemy na Teneyfę powinniśmy znaleźć czas na spędzenie choćby jednego dnia w Górach Anaga.

 

Pełna galeria zdjęć z Teneryfy

 

Pogoda na Teneryfie

 

Teneryfa to idealne miejsce dla tych, którzy chcą być pewni dobrej pogody podczas swoich wymarzonych wakacji. Wyspę  przedziela pasmo górskie, które wpływa na zróżnicowanie klimatu. W północnej i  północno-wschodniej części Teneryfy powietrze jest wilgotne i częściej występują opady deszczu. W tym samym czasie na południowym-zachodzie i południu jest sucho i świeci słońce. Zimą w Parku Narodowym Teide często leży śnieg a na plażach w zupełnie innej temperaturze czas spędzają setki turystów. Osoby nie przepadające za upałami powinni wybrać się na Teneryfę właśnie w tym okresie. Temperatura powietrza jest wtedy o kilka stopni niższa, lecz w ciągu dnia przekracza 20ºC w cieniu. Latem, termometry cały czas pokazują powyżej 30°C.

Temperatura powietrza w dzień[°C]:
sty
21
lut
22
mar
23
kwi
24
maj
27
cze
30
lip
31
sie
32
wrz
31
paź
28
lis
24
gru
22
Temperatura wody [°C]:
sty
19
lut
19
mar
19
kwi
20
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
21
gru
20
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
6
lut
6
mar
6
kwi
7
maj
7
cze
8
lip
9
sie
10
wrz
11
paź
11
lis
8
gru
7

 

 

Komunikacja i transport na wyspie

 

Na Teneryfie jedynym środkiem transportu publicznego są autobusy. Można się nimi dostać praktycznie wszędzie. Warto wcześniej zakupić kartę zniżkową  Bono Bus. Dzięki niej cena przejazdu na trasie nie przekraczającej 20 km będzie niższa o 30%, natomiast gdy do pokonania mamy więcej niż 20 km zaoszczędzimy aż 50% normalnej ceny. Dostępne są karty o wartości 12 oraz 30 euro. Całą kwotę możemy oczywiście wykorzystać na przejazdy. Wsiadając do autobusu wsuwamy naszą kartę do czytnika i podajemy kierowcy miejscowość do której chcemy się udać. Na odwrocie zostanie wydrukowana aktualna kota jaką mamy jeszcze do wykorzystania. Komunikacja publiczna to niewątpliwie najciekawsza metoda przemieszczania się po tej pięknej wyspie. Podróżując w ten sposób możemy poczuć klimat tam panujący i spotkać wielu interesujących ludzi. 

 

 

Największe miasta Teneryfy

 

Santa Cruz de Tenerife – największe miasto i zarazem stolica Teneryfy.

Puerto de la Cruz –  słynny kurort położony na północnym wybrzeżu Teneryfy. Przechadzając się wąskimi uliczkami starego miasta poczuć można tu tradycyjny klimat wyspy.

La Orotava – tutaj w największym stopniu zachowała się dawna kanaryjska architektura. Najważniejszym wydarzeniem w tym mieście są uroczystości Bożego Ciała. Artyści układają na tę okazję wspaniałe dywany z kwiatów oraz kolorowego piasku wulkanicznego.

La Laguna – miasto wpisane na listę UNESCO. Mieści się tutaj słynny uniwersytet założony w 1701 roku. Do 1723 r. miasto było stolicą wyspy.

Candelaria – bardzo ładne miejsce, które jest centrum pielgrzymkowym nie tylko na Teneryfie, ale i na całych Wyspach Kanaryjskich.

Los Cristianos – jedno z najpopularniejszych miast na Teneryfie. Posiada własny port, dwie piękne plaże, bardzo dużo możliwości zakwaterowania oraz liczne restauracje i bary.

Playa de las Americas – graniczące z Los Cristianos centrum rozrywkowe wyspy. Idealne miejsce dla osób, które kochają imprezy.

Los Gigantes – miasto, w którym znajduje się port jachtowy oraz wysokie klify, osiągające 600 metrów n.p.m.

Garachico – leży na północnym wybrzeżu Teneryfy, posiada własny port rybacki.

Icod de los Vinos – słynie z przepięknej draceny zwanej Drago Milenario. Jest to najstarsza roślina tego gatunku na świecie.

 

Plaże na Teneryfie

 

Teneryfa jest wyspą, na której nie brakuje pięknych plaż. Idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara zaczniemy od stolicy Santa Cruz de Tenerife:

1. Playa del Muerto             27. Playa de Torviscas     

2. Playa de la Nea               28. Playa de Fanabe

3. Playa de las Naos           29. Playa del Duque

4. Playa de las Caletas       30. Playa de la Enramada

5. Playa de Samarines        31. Playa Paraiso 

6. Playa de Lima                 32. Playa de San Juan

7. Playa de la Entrada         33. Playa de la Barrera

8. Playa de Abajo                34. Playa de la Arena

9. Playa de la Margallera     35. Playa del Barranco Seco

10. Playa de las Ceras        36. Playa de la Galera

11. Playa Grande                37. Playa de Juan Lopez

12. Playa del Rio                38. Playa de Carrizal

13. Playa del Tambor          39. Playa del Puertito

14. Playa del Medio            40. Playa de la Caleta

15. Playa del Medano         41. Playa de Sn. Felipe

16. Playa de la Tejita          42. Playa Bollullo

17. Playa del Confital          43. Playa Tamadite

18. Playa San Blas             44. Playa del Tachero

19. Playa e Los Cristiano    45. Playa de Benijo

20. Playa de las Vistas       46. Playa de Santiago

21. Playa del Camison        47. Playa del Junquillo

22. Playa de las Americas   48. Playa de Anosma

23. Playa de Troya              49. Playa de Antequera

24. Playa de las Cuevitas    50. Playa del Burro

25. Playa del Bobo             51. Playa de las Teresitas

26. Playa de Puerto Colon

 

Zwiedzanie stolicy

 

Muzea i Teatry

Museo de la Naturaleza y el Hombre – Calle Fuente Morales

Archeological Museum – Fuente Morales

Museo Militar Regional de Canarias – Calle de San Isidro

Museo de Belle Artes – Calle de Jose Murphy

Bibliotecay Museo – Calle de José Murphy

Centro De Fotografia Isla De Tenerife – Avenida de San Sebastián

Teatro Guimera – Av. Angel Guimera

 

Parki

Parque de la Granja – Avenida de Madrid

Parque Garcia Sanabriajedna z kilku otaczających ulic: Calle de Numancia

Parque El Quijotejedna z kilku otaczających ulic: Calle de Calderon de la Barca

 

Kościoły

Parroquia de la Concepcion – Plaza de la Iglesia

Testigos Cristianos de Jehova – Calle de San Francisco

Parroquia de San Jose – Calle de Mendez Nuzez

Parroquia San Juan Evangelista – Calle de Jose Luis de Miranda

Ermita de San Telmo – Av. Maritima

Iglesia de San Francisco – Calle Villalba Hervas