KRETA

Leżąca na Morzu Śródziemnym Kreta jest największą z wysp należących do Grecji. Wyróżnia się przede wszystkim piękną architekturą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Jest wspaniałym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku. Piękne plaże z lazurową wodą oraz skaliste góry w połączeniu z niezwykłą roślinnością zachwycają wszystkich odwiedzających to miejsce.  Kreta budzi się już o świcie i zasypia dopiero po północy. Późnymi wieczorami zaczyna tętnić życiem. Uliczkami przechadzają się tutejsi mieszkańcy oraz turyści, którzy zatrzymują się w tradycyjnych tawernach i restauracjach, aby spróbować nowych potraw kuchni kreteńskiej. Ta niezwykła wyspa pozostawia wspaniałe wspomnienia. Kreta po prostu urzeka pod każdym względem.

 

 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA KRECIE

 

Na Krecie praktycznie każde miejsce jest warte zobaczenia. Oto kilka, o których warto pamiętać spędzając tu wakacje:

 

Wąwóz Samaria

 small 0674

 

Samaria to najdłuższy wąwóz w Europie o długości około 13 kilometrów. Znajduje się on w zachodniej części wyspy, na obszarze gór Lefka Ori w okręgu Chania. Większą jego część obejmuje Park Narodowy, który chroni wspaniałą i niepowtarzalną rzeźbę terenu, wyjątkową roślinność oraz żyjące tam zwierzęta. Wąwóz otwierany jest wiosną, zazwyczaj od 1 maja, czasami kilka dni wcześniej lub później. Uzależnione jest to od pogody. Potrzeba sporo czasu, aby przygotować to miejsce na napływ tysięcy turystów. Szlaki muszą zostać naprawione tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla odwiedzających. Kasy biletowe otwarte są w godzinach 6.00-15.00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 5 euro. 

Najpopularniejsze wejście do Samarii znajduje się w Omalos. Dojedziemy tam samochodem lub autobusem z Chani i Rethimno. Z Chani podróż trwa około godziny i kosztuje 6.5 euro. Przed wejściem znajdziemy sklepik, w którym możemy kupić pamiątki oraz zaopatrzyć się w wodę i przekąski. Przez pierwsze trzy kilometry pokonujemy słynne Drewniane Schody – Xyloskalo. Tak naprawdę jednak nie idziemy po drewnianych schodach, a jedynie po kamiennej ścieżce, którą przecinają drewniane belki utrzymujące kamienie i skalny piasek na swoim miejscu. Po drodze znajdziemy sporo punktów, gdzie można usiąść na ławce, chwilkę odpocząć oraz uzupełnić braki wody w źródełku. W wąwozie jest też możliwość skorzystania z darmowych toalet. W połowie drogi mamy okazję na dłuższy odpoczynek w opuszczonej wiosce Samaria. Gdy konieczna jest pomoc medyczna w tym miejscu możemy ją uzyskać. Na ostatnim odcinku znajduje się kulminacyjny punkt trasy. Są to tak zwane „Stalowe wrota”, czyli ogromne ściany skalne, osiągające wysokość kilkuset metrów i szerokość zaledwie 3 metrów w najwęższym miejscu. Przejście między nimi robi wrażenie tym większe, iż idziemy nad strumieniem po wąskej, drewnianej kładce przymocowanej do jednej ze ścian. Przy wyjściu z wąwozu jesteśmy proszeni o ponowne okazanie biletu, ponieważ strażnicy muszą być pewni, że wszyscy turyści opuścili szlak przed jego zamknięciem. 

Po pokonaniu ostatniego odcinka drogi znajdziemy się w miejscowości Agia Roumeli. Po długiej i wyczerpującej wędrówce możemy spędzić tam czas na pięknej, kamienistej plaży oraz popływać w czystym Morzu Libijskim. W Agia Roumeli znajdują się minimarkety oraz sklepiki z pamiątkami. Nie brakuje tu małych pensjonatów i tawern. Możemy się stąd wydostać jedynie promem do miejscowości Chora Sfakion, Sougia lub Paleochora. Bilet na prom kupimy w budce niedaleko przystani. Podróż do Chora Sfakion trwa godzinę i kosztuje 10 euro. Ostatni prom odpływa około godziny 17.30. W Chora Sfakion autobusy do Chani i Rethimno czekają na przypływających turystów, więc nie musimy się obawiać, że nie zdążymy. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak wynajęcie w Agia Roumeli pokoju i odpłynięcie dopiero następnego dnia. Dzięki temu będziemy mogli bez pośpiechu pokonywać Samarię i delektować się widokami bez obaw o to, że nie zdążymy na ostatni prom z Agia Roumeli. Naprawdę warto spędzić tam jak najwięcej czasu. Późnym popołudniem robi się prawie pusto, gdyż zdecydowana większość turystów chce zdążyć na ostatni prom. Pusty szlak i całkowita cisza pozwala wsłuchać się w odgłosy natury. Jest to naprawdę niesamowite przeżycie, którego nie da się opisać, ani zapomnieć. Niektórzy, najbardziej zauroczeni wąwozem, decydują się pokonać go po raz kolejny następnego dnia i wrócić z Agia Roumeli do Omalos.

 

Płaskowyż Omalos i Kalergi

 small 9516

Do Omalos możemy dostać się komunikacją publiczną z głównego dworca w centrum Chani. Pierwsze autobusy odjeżdżają bardzo wcześnie, już około godziny 7.30. Cena biletu to niecałe 3,5 euro. Większości osób płaskowyż Omalos kojarzy się jedynie z wejściam do słynnego wąwozu Samaria i tylko w tym celu udaje się tam 90% turystów. Jest to jednak błędne myślanie, ponieważ płaskowyż ten zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi. Jeśli zdecydujemy się spędzić tam przynajmniej dwie noce miejsce to może nas zauroczyć. Naprawdę warto zostać na łaskowyżu nieco dłużej i poczuć magię tej otoczonej górami wioski. Czeka tam na nas cisza i spokój, nie ma natłoku turystów. Omalos leży na wysokości 1200m n.p.m. dlatego noce są dużo chłodniejsze niż w niższych partiach Krety. W wiosce panuje niesamowita atmosfera. Możemy cieszyć się zapachem prawdziwej wsi i jednocześnie słuchać oryginalnej muzyki, którą tworzą dzwoneczki tamtejszych kóz. Mamy wrażenie jakby czas się zatrzymał. Zachody słońca zachwycają niesamowitą paletą bajkowych kolorów, którymi malowane są otaczające Omalos góry. W tym czasie farmerzy zaganiają swoje kozy do zagród. Wszyscy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów.

Będąc w tym miejscu warto poświęcić cały dzień, aby wybrać się na wzniesienie Kalergi. Szlak z Omalos do Kalergi ma około 5 kilometrów długości. W drodze na szczyt będziemy mieli okazję podziwiać jedyną tak wspaniałą panoramę płaskowyżu Omalos. Przez całą drogę będą nam towarzyszyły pasące się w górach kozy, których donośne dzwonki nie pozwalają na przeoczenie żadnej z nich. Nie zabraknie też potężnych orłów szybujących dostojnie, wysoko nad naszymi głowami. Na wysokości 1629m n.p.m. znajdziemy schronisko, w którym mamy pożliwość odpocząć oraz zjeść posiłek. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na wąwóz Samaria oraz Góry Białe (Lefka Ori). W schronisku od maja do końca września można zarezerwować nocleg. Jest to idealne miejsce, by się wyciszyć i nacieszyć cudownymi górskimi krajobrazami. Tuż obok schroniska znajdziemy oryginalną drewnianą toaletą, do której warto zajrzeć choć na chwilę. Cała tajemnica tkwi w jej usytuowaniu nad samą przepaścią. W środku znajduje się okno, z którego rozciąga się niesamowity widok na góry.

 

Chania

 

small 1272
Chania uważana jest za najpiękniejsze miasto Krety i nie powinno jej zabraknąć na liście miejsc, które warto odwiedzić. W latach 1898-1971 Chania była stolicą tej uroczej wyspy. Jest to miasto, w którym czuć powiew historii i tradycyjny kretański klimat. Warto zwrócić szczególną uwagę na Stare Miasto, którego wąskie uliczki zachwycają każdego swoim urokiem. Pełno na nich restauracji i małych sklepików z pamiątkami. Nie obędzie się też bez spotkania z kotami, które urastają do jednego z symboli tego miejsca. Szczególnie widoczne są o świcie lub nocą, gdy w niesamowity sposób dodają uroku pustym uliczkom starówki, wprowadzając wręcz magiczną atmosferę.  

Mieszkańcy Chani są bardzo mili i pomocni. Chętnie wskazują drogę oraz udzielają informacji na każdy temat. Miasto i jego plaże są naprawdę czyste. Dbają o to osoby, które pracują codziennie od samego świtu, gdy turyści jeszcze śpią. Nie tylko w tym aspekcie moglibyśmy się od Kretańczyków wiele nauczyć.

 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W CHANI

 

• Port Wenecki –  zbudowany został w XIV wieku i stanowi obecnie jedną z wizytówek Chani. Miejsce to tętni życiem aż do późnych godzin nocnych. Zamienia się wtedy w centrum rozrywki z klubami oferującymi różnorodne gatunki muzyki oraz bogatym wyborem restauracji i kawiarni. Gdy w ciągu dnia możemy przebierać w wolnych stolikach, wieczorem znalezienie choćby jednego nie jest takie łatwe. Port najatrakcyjniej wygląda właśnie po zachodzie słońca, gdy oświetlone budynki odbijające się w wodzie nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Na końcu falochronu oddzielającego tą piękną zatoczkę od morza znajduje się wspaniała XVI-wieczna latarnia morska. Warto przespacerować się w jej kierunku aby zobaczyć Port Wenecki z innej perspektywy. Po drodze mijali będziemy charakterystyczny meczet turecki Yiali Tzami.

• Stare Miasto – widać w nim wpływy panowania weneckiego i tureckiego. Każda jego uliczka jest inna. Warto odwiedzić Dzielnicę Żydowską wraz ze średniowieczną synagogą Etz Hayyim.

• Hala Targowa (Agora) – wybudowana w 1923 roku Agora jest jedną z najpiękniejszych hal targowych w Europie. Kupić tutaj możemy praktycznie wszystkie regionalne produkty. Ilość gatunków sera oraz świeżych ryb może przyprawić o zawrót głowy. Na targowisku znajdziemy także owoce, zioła, herbatę, przyprawy, miód, oliwę z oliwek i wiele innych produktów.

• Park miejski – zlokalizowany kilkaset metrów od hali targowej. Znajdziemy tam wspaniałe, bardzo stare drzewa. Turyści mogą również podziwiać kozy agrimi (kri kri), które są gatunkiem objętym szczególną ochroną. W naturalnym środowisku spotkamy je tylko na Krecie w Górach Białych (Lefka Ori).

• Muzeum Morskie 

• Muzeum Archeologiczne i Muzeum Bizantyjskie

Wąwóz Agia Irini

 

Jest to jeden z najładniejszych wąwozów na Krecie. Ma on długość 8 kilometrów, natomiast w najwęższym miejscu zaledwie 10 metrów szerokości oraz 300m wysokości. Przejście przez wąwóz wolnym krokiem trwa około 4 godzin, w tym czasie pokonujemy różnicę wysokości około 600m. Widoki dla miłośników przyrody są zachwycające, wspaniałe rośliny i bajkowe krajobrazy towarzyszą nam podczas całej trasy. Wielbiciele wspinaczki skałkowej znajdą tutaj świetne miejsca do uprawiania tego sportu. Wąwóz Agia Irini jest idealnym wyborem na jednodniową wycieczkę. 

Do wąwozu można dojechać zarówno samochodem jak i za pomocą transportu publicznego autobusem kursującym na trasie Chania – Sougia. Wybierając to drugie rozwiązanie warto wcześniej sprawdzić na dworcu aktualny rozkład jazdy autobusów, gdyż zmieniają się one dość często. Liczba kursów zależy od ilości turystów w danym czasie, dlatego w sezonie mamy ich więcej niż poza nim. Najlepiej nie sugerować się rozkładem autobusów znajdującym się na stronie internetowej. Wiele zawartych tam informacji jest nieaktualnych. 

 

Wąwóz Imbros

 

Wąwóz Imbros znajduje się na wschód  od wąwozu Samaria. Można tam dojechać samochodem lub autobusem kursującym na trasie Chora Sfakion – Chania. Do przejścia mamy 8 kilometrów długości i wiele wąskich przejść, niektóre o szerokości zaledwie 2,5 metra. Na szlaku spotkamy dużo mniej turystów niż w wąwozie Samaria, możemy się więc skupić tylko na tym, co ma nam do pokazania dzika strona Krety. Wspaniała roślinność, piękne ukształtowanie terenu oraz kojące dźwięki natury zapewnią nam niezapomniane wspomnienia. Będąc na Krecie warto odwiedzić również wąwóz Imbros.

 

 Więcej zdjęć Krety

 

POGODA NA KRECIE

Kreta jest wysuniętą najdalej na południe wyspą Grecji. Czyni ją to najbardziej pogodnym miejscem ze wszystkich greckich wysp oraz obok Cypru najpogodniejszą wyspę Morza Śródziemnego. Średnio 300 dni słonecznych w roku to wynik robiący wrażenie. Trzeba mieć nie lada pecha, aby natrafić na złą pogodę spędzając wakacje na Krecie. Opady deszczu pojawiają się najczęściej w okresie zimowym. Od maja do końca października jest bardzo gorąco i sucho. Najmniej opadów jest na południu wyspy wzdłuż wybrzeża Morza Libijskiego. Zima jest krótka, łagodna i ciepła. Temperatury są wtedy bardzo zróżnicowane, śnieg w górach potrafi utrzymywać się długo, gdy w niższych partiach Krety spodziewać można się jedynie deszczu. Na Krecie często wieje wiatr, który jest mile widziany szczególnie wiosną i latem, ponieważ jest wtedy bardzo przyjemny i orzeźwiający.

 

Temperatura powietrza w dzień/w nocy [°C]:
sty
14/7
lut
14/7
mar
16/8
kwi
20/11
maj
24/14
cze
28/18
lip
30/21
sie
29/20
wrz
27/18
paź
23/15
lis
19/12
gru
16/9
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
15
mar
16
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
26
paź
24
lis
22
gru
18
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
3
lut
4
mar
6
kwi
8
maj
10
cze
12
lip
13
sie
12
wrz
10
paź
7
lis
6
gru
4

 

 

TRANSPORT I KOMUNIKACJA NA KRECIE

Spędzając urlop na tej wspaniałej, greckiej wyspie i chcąc zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie musimy wybrać najlepszy dla nas sposób przemieszczania się. Biorąc pod uwagę znaczne rozmiary Krety najlepszymi środkami komunikacji są:

• publiczna komunikacja autobusowa – za pomocą transportu publicznego możemy dość szybko i sprawnie dotrzeć do prawie każdego miejsca na Krecie. Autobusy są zadbane, czyste i wygodne oraz odjeżdżają praktycznie we wszystkich kierunkach. Większość najciekawszych miejsc turystycznych możemy dzięki nim zobaczyć bez konieczności wypożyczania samochodu lub wynajmowania taksówki. Podróżowanie tym sposobem po Krecie jest wspaniałą przygodą i najlepszą możliwością aby poczuć prawdziwy klimat wyspy.

• wynajem samochodu –  jest to dość kosztowne ale wygodne rozwiązanie. Samo wynajęcie auta nie jest aż tak drogie, ale po doliczeniu wydatków na paliwo rachunek szybko rośnie. W środkowej części wyspy drogi są bardzo górzyste i obfitują w ostre zakręty, a to nie sprzyja oszczędnej jeździe. Nie każdy kierowca posiada też odpowiednie doświadczenie, aby bezpiecznie poruszać się po niektórych, mniej uczęszczanych górskich trasach. Minusem wynajęcia samochodu są też niektóre szlaki turystyczne po pokonaniu których trudno jest wrócić do punktu wyjścia. Na powrót w miejsce pozostawienia auta może czasami zabraknąć czasu, a pokonywanie każdego wąwozu w obie strony jest niezwykle męczące. Wynajęcie samochodu jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby objechać całą wyspę w kilka dni nie zagrzewając nigdzie miejsca na dłużej.

• jednodniowe wycieczki organizowane przez lokalne biura podróży – najczęściej na tego typu wycieczki decydują się turyści, którzy lubią spędzać większość czasu przy hotelowych basenach i okolicznych plażach. Nawet wtedy warto poświęcić choćby jeden dzień, aby wybrać się w głąb wyspy. Zorganizowana wycieczka objazdowa jest najszybszym sposobem aby zobaczyć niektóre ciekawe miejsca na wyspie a przy okazji skorzystać z wiedzy przewodnika i dowiedzieć się o Krecie wielu ciekawostek.

• korzystanie z usług taksówkarzy – jeśli nie mamy możliwości skorzystania z komunikacji publicznej, warto zamówić taksówkę. Przed podróżą można ustalić z kierowcą orientacyjny koszt przejazdu. Podróżując w kilka osób cena nie powinna być dużo wyższa od biletu autobusowego.

 

 

NAJWIĘKSZE MIASTA

• Heraklion – stolica Krety i jednocześnie jej największe miasto.

• Chania

• Ajos Nikolaos

• Malia 

• Sitia 

 

 

PLAŻE

Kreta została pod tym względem bogato obdarowana. Nie brakuje tutaj pięknych, piaszczystych i przede wszystkim bardzo czystych plaż. Doceniają to tłumy turystów spędzających tu swoje urlopy każdego roku. Plaże, które naprawdę warto zobaczyć to:

• Balos –  zapierająca dech w piersiach laguna przy wyspie Agria Gramvousa na północno – zachodnim wybrzeżu. Podziwiać można tu prawdziwie bajkowe krajobrazy.

• Elafonissi – rajska plaża z różowym piaskiem na południowo – zachodnim krańcu wyspy. Miejsce to zapewnia idealne warunki do kąpieli także dla najmłodszych.

• Vai – piękna, piaszczysta plaża z palmami leżąca na wschodnim krańcu wyspy. Można się na niej poczuć jak na Dominikanie czy Kubie.

 

CO MOŻNA ROBIĆ W STOLICY

Ciekawe miejsca

Cretaquarium Thalassocosmos bardzo duże akwarium Morza Śródziemnomorskiego.

Loggia piękny, wenecki budynek znajdujący się w centrum miasta.

Morosini Fountain bardzo ładna fontanna.

The Palace of Knossospałac znajdujący się w Knossos.

Castello del Molostary wenecki zamek.

Minoan Palacepałac znajdujący się w Knossos.

Muzea i teatry

The Natural History Museum

Historical Museum of Crete

Archeological Museum

Museum of Cretan Ethnology

 Parki

Parko Theotokopoulou

Parko Strati Pergialidi

Parko Georgiadi

Parko N Kazantzaki ke M Chatzidaki

Parko Katsampa

Platia 18 Agglon


Platia Kornarou


Platia Skourelou

Kościoły

Ekklisia Agios Pavlos


Ekklisia Agios Titos


Ekklisia Archiepiskopi Kritis


Ekklisia Agios Mantheos Sinaiton


Ekklisia Analipsi


Ekklisia Agios Nektarios


Ekklisia Agios Nektarios


Ekklisia Agias Ekaterinis


Ekklisia Anastasi


Ekklisia Agios Stilianos

Cathedral of St. Minas


www.iloveyourmici.pl
www.iloveyourmici.pl